פישר הותיר את הריבית על 3.25%

נגיד בנק ישראל הסביר את המהלך ב"צעדי האוצר, הגבלת המשכנתאות והתחלות הבניה שיבלמו מחירי הדירות"

הריבית נשארת באותו השיעור (רויטרס)

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר החליט להותיר היום את הריבית בישראל לחודש יולי על כנה בשיעור של 3.25%. מהלך זה תואם את הצפי בשוק, לפי סקר של סוכנות הידיעות "בלומברג" בקרב 23 כלכלני מאקרו בשוק ההון הישראלי.

הסיבה להותרת הריבית בשיעורה הנוכחי היא בין היתר בעקבות החלטת משרד האוצר להילחם במחירי הדירות העולים. "במאי החליט משרד האוצר לבטל את הפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה ומעלה החל מתחילת 2013. צעד זה צפוי להאט את עליית מחירי הדירות בשנה הקרובה", נכתב בהודעת האוצר.

עם זאת, צוין כי הקצב השנתי של עליית מחירי הדירות ממשיך להיות גבוה. "ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות ב-15.3%", נכתב בהודעה. "יחד עם זאת, השפעת העלאת הריבית, הצעדים של בנק ישראל בתחום המשכנתאות והצעדים שנקט משרד האוצר במיסוי על נדל"ן, יחד עם המשך הגידול במספר התחלות הבניה, צפויים לבוא לידי ביטוי במחירי הדירות במהלך השנה הקרובה".

עוד ציינו בהודעת הריבית את התחזיות לאינפלציה בישראל. "בצפיות לאינפלציה של החזאים ואלו הנמדדות משוק ההון נרשמו בחודש האחרון ירידות והן כעת נמוכות במעט מהגבול העליון של יעד האינפלציה", כתבו בבנק ישראל. "שלושת המדדים האחרונים שהתפרסמו אינם גבוהים מהתוואי העונתי העקבי עם עמידה ביעד האינפלציה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת