פישר לא יהיה יו"ר קרן המטבע

מועמדותו של סטנלי פישר לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית הבא נפסלה בישיבת מועצת המנהלים של הקרן מכיוון שהוא מבוגר מכפי שמאפשר התקנון. על פי הדיווח קיווה פישר לשנות את התקנון אך לא נמצא רוב מספיק למהלך בקרב מועצת המנהלים. פישר: "אמשיך למלא את תפקיד הנגיד ולתרום לכלכלת ישראל"

נגיד בנק ישראל הפרופסור סטנלי פישר לא יהיה יושב ראש קרן המטבע הבינלאומית הבא, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווח, גורמים במועצת המנהלים של הקרן החליטו לפסול את מועמדותו של פישר לתפקיד מכיוון שהוא מבוגר מכפי שמאפשר התקנון. קרן המטבע טרם שחררה הצהרה רשמית בנושא.

על פי תקנון קרן המטבע, גילו של יושב ראש בכהונתו הראשונה לא יעלה על 65 ואילו פישר כבר בן 67. פישר קיווה לשנות את ההחלטה הזו אך מדיווחים שהתקבלו מישיבת מועצת המנהלים של הקרן התברר כי לא היה רוב מספיק לצעד הזה. לאחר פסילת מועמדותו של פישר נותרו שני מועמדים: שרת האוצר של צרפת כריסטין לאגארד ונגיד הבנק המרכזי של מכסיקו אוגוסטין קרסטנס.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אמר בתגובה על ההודעה לפסול את מועמדותו לתפקיד יושב ראש קרן המטבע הבינלאומית: "אני סבור שמגבלת הגיל, אשר נקבעה בעבר בתקנון הקרן על 65, אינה רלוונטית כיום, וקיוויתי שדירקטוריון הקרן ידון בנושא וישנה את התקנון, לא רק לטובת המועמדות שלי לראשות הקרן, אלא גם לטובת המועמדים שיבואו בעתיד". פישר הוסיף וציין כי "אמשיך למלא בשמחה ובגאווה את תפקיד נגיד בנק ישראל, להגשים את המשימות שהצבתי לעצמי ולתרום לכלכלת ישראל. אני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר האוצר על תמיכתם הבלתי מסויגת בי בעת שהצטרפתי למרוץ, ועל כך שהביעו תקווה שאמשיך לשמש כנגיד".

רק לפני מספר ימים הגיש את מועמדותו

לפני מספר ימים הוגשה רשימת המועמדים הסופית לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, ובתוכה היה גם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

התפקיד הנחשק התפנה לאחר שהיו"ר הקודם, דומיניק שטראוס-קאהן, נעצר בעקבות חשד לאונס של חדרנית במלון בניו יורק, ומשפטו מתנהל בימים אלה.

"לפני קצת יותר משש שנים עליתי לישראל, ואני מרגיש בן מזל שיש לי הזדמנות לגור במדינה, ועוד יותר מכך – הזדמנות לנסות ולתרום לה", אמר הערב פישר בתגובה לידיעה. "הרגשה זו רק התחזקה מאז שעליתי ארצה. לאחרונה התחלתי את שנתי השביעית כנגיד בנק ישראל. אחת המשימות המרכזיות שהצבתי לעצמי במהלך הקדנציה הראשונה היתה העברתו של חוק בנק ישראל החדש, במטרה להפוך את הבנק לגוף שקוף יותר ומודרני בהתאם לאמות המידה הבינלאומיות".

"נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן"

"בחרתי להמשיך לקדנציה שנייה על-מנת ליישם את חוק בנק ישראל ולהמשיך ולתרום לכלכלה הישראלית. ואולם, נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן ולא מתוכננת, ואולי אף בלתי חוזרת, להתמודד על ראשות קרן המטבע הבינלאומית, שלאחר התלבטויות רבות החלטתי שברצוני למצות. זאת, על אף שמדובר בתהליך מורכב ולמרות החסמים האפשריים".

לצד הניסיון הרב שפרופ' פישר צבר כנגיד בנק ישראל באחת התקופות המאתגרות של המשק הישראלי, עומדות מאחוריו גם 7 שנות ניסיון בתפקיד השני בחשיבותו בקרן המטבע הבינלאומית, במהלכן צבר ניסיון מעשי והבנה מעמיקה בכלכלה העולמית, וליווה מדינות רבות בתהליכים הכלכליים שלהן. פישר: "בזכות ניסיון ייחודי זה החלטתי להתמודד ואני מאמין, כי אוכל לתרום לקרן המטבע הבינלאומית, גורם מרכזי במשק העולמי, וכך גם לתרום לכלכלה הגלובאלית בעידן שאחרי המשבר".

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, בירך על החלטת הנגיד. "מצד אחד, נשמח לראות את סטנלי פישר ממשיך בתפקידו החשוב כנגיד בנק ישראל – אך מצד שני, אין ספק שעצם מועמדותו לתפקיד היוקרתי מהווה תעודת כבוד למדינת ישראל ולכלכלתה", אמר הערב שר האוצר. "תפקיד יו"ר הקרן מתאים לפרופ' פישר כמו כפפה ליד – הן מבחינת השכלתו האקדמית והן מבחינת הניסיון העצום שצבר בקרן המטבע, בבנק העולמי, ובשש השנים האחרונות שבהן הפך לנכס של הכלכלה הישראלית כנגיד הבנק המרכזי. בכוונתי לתמוך במועמדותו ולסייע להצלחתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת