פישר מועמד ליו"ר קרן המטבע הבינלאומית

האם האיש החזק והמוערך כל כך בכלכלה הישראלית עומד לעזוב אותנו? בהתחלה היו רק שמועות והכחשות, אבל הערב אנחנו חושפים: נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מתמודד על אחד התפקידים הנחשקים בכלכלה העולמית: יו"ר קרן המטבע הבינלאומית

השמועות רוחשות כבר שבועות ארוכים, אבל עכשיו זה רשמי: הבוקר הוגשה רשימת המועמדים הסופית לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, ובתוכה נמצא גם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

התפקיד הנחשק התפנה לאחר שהיו"ר הקודם, דומיניק שטראוס-קאהן, נעצר בעקבות חשד לאונס של חדרנית במלון בניו יורק, ומשפטו מתנהל בימים אלה.

מה הסיכוי שפישר אכן יזכה בתפקיד? הסיכויים אינם גדולים, משום שפישר יותר מבוגר ממה שדורש התקנון של קרן המטבע. יתרה מזאת, על פי הנוהג, יושב הראש מגיע בדרך כלל ממדינות אירופה. מסיבה זו, שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד, היא המועמדת המובילה לתפקיד.

מאידך, לפישר יש ניסיון בקרן המטבע הבינלאומית מתקופת שירותו כמס' 2 של הקרן במהלך שנות ה-90', מה שמקנה לו יתרון בקרב על ראשות הקרן. הדרך לעזיבת בנק ישראל עוד ארוכה, והתוצאות הסופיות יוודעו רק בתחילת החודש הבא.

פישר בתגובה: "נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן ולא מתוכננת"

"לפני קצת יותר משש שנים עליתי לישראל, ואני מרגיש בן מזל שיש לי הזדמנות לגור במדינה, ועוד יותר מכך – הזדמנות לנסות ולתרום לה", אמר הערב פישר בתגובה לידיעה. "הרגשה זו רק התחזקה מאז שעליתי ארצה. לאחרונה התחלתי את שנתי השביעית כנגיד בנק ישראל. אחת המשימות המרכזיות שהצבתי לעצמי במהלך הקדנציה הראשונה היתה העברתו של חוק בנק ישראל החדש, במטרה להפוך את הבנק לגוף שקוף יותר ומודרני בהתאם לאמות המידה הבינלאומיות".

"בחרתי להמשיך לקדנציה שנייה על-מנת ליישם את חוק בנק ישראל ולהמשיך ולתרום לכלכלה הישראלית. ואולם, נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן ולא מתוכננת, ואולי אף בלתי חוזרת, להתמודד על ראשות קרן המטבע הבינלאומית, שלאחר התלבטויות רבות החלטתי שברצוני למצות. זאת, על אף שמדובר בתהליך מורכב ולמרות החסמים האפשריים".

לצד הניסיון הרב שפרופ' פישר צבר כנגיד בנק ישראל באחת התקופות המאתגרות של המשק הישראלי, עומדות מאחוריו גם 7 שנות ניסיון בתפקיד השני בחשיבותו בקרן המטבע הבינלאומית, במהלכן צבר ניסיון מעשי והבנה מעמיקה בכלכלה העולמית, וליווה מדינות רבות בתהליכים הכלכליים שלהן. פישר: "בזכות ניסיון ייחודי זה החלטתי להתמודד ואני מאמין, כי אוכל לתרום לקרן המטבע הבינלאומית, גורם מרכזי במשק העולמי, וכך גם לתרום לכלכלה הגלובאלית בעידן שאחרי המשבר".

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, בירך על החלטת הנגיד. "מצד אחד, נשמח לראות את סטנלי פישר ממשיך בתפקידו החשוב כנגיד בנק ישראל – אך מצד שני, אין ספק שעצם מועמדותו לתפקיד היוקרתי מהווה תעודת כבוד למדינת ישראל ולכלכלתה", אמר הערב שר האוצר. "תפקיד יו"ר הקרן מתאים לפרופ' פישר כמו כפפה ליד – הן מבחינת השכלתו האקדמית והן מבחינת הניסיון העצום שצבר בקרן המטבע, בבנק העולמי, ובשש השנים האחרונות שבהן הפך לנכס של הכלכלה הישראלית כנגיד הבנק המרכזי. בכוונתי לתמוך במועמדותו ולסייע להצלחתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת