עוד ירידה במחירי הדלק בדרך?

מתוך כוונה להוריד את מחירי הנפט ולהקל על הצרכנים בעולם לקראת הקיץ, הגדילה סעודיה את תפוקת הנפט שלה. המדינה תייצר יותר נפט משייצרה בשנת 2008, אז הגיע הנפט למחיר שיא של 147 דולרים לחבית. בעקבות העלייה בייצור, צפויה ירידה במחירי הנפט שעשויה להשפיע גם על מחירי הדלק בארץ

מחיר הדלק יירד? אילוסטרציה (חדשות 2)

סעודיה הגדילה לאחרונה בחשאי את תפוקת הנפט שלה לקראת הכינוס מחר של קרטל הנפט אופ"ק בווינה. כך מדווחת רשת CNBC בארה"ב. מדובר באיתות ברור של סעודיה כי היא מעוניינת להביא לרגיעה במחירי הנפט ולהקל על הצרכנים בארה"ב, אירופה וסין, וזאת נוכח ההאטה הכלכלית בארצות הברית בשל מחירי הנפט הגבוהים. מחיר הנפט יורד היום ב-0.5% ל-98 דולר לחבית.

לפי הדיווח, סעודיה הגדילה את תפוקת הנפט שלה בחודש מאי ב-200 אלף חביות ביום, והחודש היא עשויה להגדיל עוד יותר את התפוקה ב-200-300 אלף חביות נפט ביום. אם אכן תגדיל סעודיה את התפוקה החודש, היא תגיע לתפוקה של כ-9 מיליון חביות נפט ביום - המספר הגבוה ביותר מאז אמצע 2008 אז הגיע מחיר הנפט לשיא היסטורי של 147 דולר לחבית.

הגדלת התפוקה מגיעה בתקופה קריטית, שכן בעונת הקיץ נרשמים בדרך כלל ביקושים גבוהים במיוחד לנפט בשל עונת התיירות והנסיעות. מוקדם יותר השנה פעלה סעודיה באופן חד צדדי, מבלי לתאם מול שאר המדינות החברות באופ"ק, והגדילה את תפוקת הנפט כדי לפצות על התפוקה האבודה מלוב.

ניתן להניח כי הגברת התפוקה והירידה במחיר לחבית נפט תשפיע בסופו של דבר גם על הכיס הישראלי. ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ הבהירו לעיתים קרובות כי המחיר הגבוה של הדלק בארץ מקורו במחירי הנפט הגואים. אם כן, סביר להניח כי ככל שירד מחירו של הנפט בעולם, כך יוזל הדלק בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת