שטייניץ הציג רפורמה בנדל"ן

שר האוצר יובל שטייניץ הכריז היום על צעדי מיסוי חדשים בנדל"ן, במטרה לדרבן משקיעים למכור דירות יד שנייה. במסיבת עיתונאים שכינס, הכריז על העלאת מס שבח על מכירת דירה שנייה ב-2013 - מול פטור מלא כיום

שר האוצר יובל שטייניץ כינס היום מסיבת עיתונאים בה הציג את צעדיו לבלימת מחירי הנדל"ן, על ידי מתן פטור זמני ממס שבח, שנועד לדרבן את משקיעי הנדל"ן למכור את דירותיהם. "זה כמה חודשים שאני שוקל צעדים נוספים ומשמעותיים כדי לבלום ולשנות את דינמיקת המחירים בשוק הדיור בישראל", אמר שטייניץ בתחילת דבריו, "שוק הדיור נמצא לאחר כמעט עשור של בנייה מופחתת ואנו מעריכים שנצבר בו עד היום גירעון של 50 אלף דירות. ב-3 השנים האחרונות, כתוצאה מהמחסור בדירות והריבית הנמוכה, חווינו עליות מחירים משמעותיות, שהגיעו לרמה שיש בה פגיעה משמעותית בחברה".

בהמשך, הודיע שר האוצר על "עליית מדרגה" בצעדים, שמטרתם "לשנות את דינמיקת המחירים בישראל, דהיינו להוביל להורדת מחירים מסוימת", לדבריו. "עד עכשיו השתמשנו בהרבה 'פטישים של חצי קילו' כדי לחבוט בעליית המחירים", אמר שטייניץ, "והיום אנחנו מוציאים מהתרמיל 'פטיש של חמישה קילו' כדי לתת מכה רצינית ומשמעותית כבר במחצית השנייה של 2011 למחירי הדירות", לדברי השר.

"את פטיש ה-10 קילו השארתי בינתיים בתרמיל, ואם נראה שהמחירים לא ירדו עד סוף השנה - נשקול גם שימוש בפטיש נוסף, דרמטי יותר", אמר שטייניץ.

"נוציא את המשקיעים משוק הנדל"ן"

במסיבת העיתונאים, הציג האוצר שני צעדים עיקריים למלחמה במחירי הדיור. האחד נוגע למס שבח והשני לדירות מגורים המשמשות למשרדים. החל מ-2013 החליט האוצר לבטל את הפטור ממס שבח על דירה להשקעה, כלומר על דירה שנייה ומעלה. כיום, קיים פטור ממס שבח למוכרי דירות להשקעה, פטור זמני לשנים 2011-2012.

"המסר ברור", אמר שטייניץ, "מי שרוצה למכור דירה להשקעה - נותרו לו 20 חודשים ליהנות מפטור ממס שבח". שטייניץ הביע תקווה כי הדירות שיימכרו על ידי המשקיעים יופנו לזוגות הצעירים המעוניינים לרכוש את דירתם הראשונה. "נוציא חלקית את המשקיעים מהשוק הנדל"ן", אמר שטייניץ.

הצעד השני אותו הציג האוצר נוגע לדירות למגורים המשמשות לעסקים. "יש היום 50,000 דירות, ואף יותר, בעיקר באזור המרכז, שנבנו כדירות מגורים ומשמשות לעסקים: משרדים של רופאי שיניים, עורכי דין וכו'", הסביר שר האוצר, "אנו מעוניינים לתת תמריץ משמעותי למי שימכור את דירת המגורים המשמשת לעסקים, ולכן, ניתן פטור מלא ממס שבח עד תחילת 2013 לכל בעל דירה כזו שימכור אותה".

מנכ"ל האוצר חיים שני אמר כי באוצר מקווים שהצעדים החדשים יביאו לפינוי "אלפי דירות בת"א" לבדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת