"סטנלי פישר יגיש מועמעדות לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית"

בתקופה האחרונה עלה שמו של פישר כמי שראוי לכהן בראשות קרן המטבע. בנק ישראל בתגובה לדיווח: אין תגובה. קרן המטבע תכריז על שלושת המתמודדים הסופיים ב-10 ביוני ועד סוף החודש הבא ייבחר יו"ר. המכשולים הניצבים בפני פישר: מדינות ערב, הגיל והמסורת האמריקנית

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר שוקל להתמודד לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, במקומו של דומיניק שטראוס-קאהן שמואשם באונס ותקיפה מינית - כך מדווח היום "וול סטריט ג'ורנל", תוך שהוא מסתמך על מקור המקורב לנושא. אותו גורם מסר כי פישר רואה עצמו כמועמד שיהיה מקובל על כולם ויצליח לגבש קונצנזוס סביבו.

מדובר בדיווח ראשון מסוגו, זאת, לאחר שבתקופה האחרונה עלה שמו של פישר כמי שראוי לכהן בראשות קרן המטבע.

עם זאת, בפני פישר עומדים מספר מכשולים. ראשית, הוא יתקשה לזכות בקולות המדינות הערביות. מקור ערבי אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי תפקידו הנוכחי בבנק ישראל יקשה על מדינות ערביות ומדינות מתפתחות אחרות לתמוך בו.

גם גילו של פישר מהווה מכשול, שכן הוא בן 67 - שנתיים מעל הגיל המותר לפי כללי קרן המטבע להיבחר לקדנציה ראשונה בתור יו"ר. עם זאת, גורמים בקרן המטבע מסרו ל"ג'ורנל" כי ייתכן שכלל זה יוגמש, כך שנראה כי לא מדובר במכשול מהותי.

מכשול נוסף קשור למסורת של הארגון. באופן מסורתי, ארה"ב מעדיפה שיו"ר קרן המטבע יהיה אירופי ושסגנו יהיה בעל אזרחות אמריקנית. לארה"ב משקל של 17% בקביעת היו"ר הבא של קרן המטבע.

מי שמקווה לזכות בקולות המדינות המתפתחות הוא נגיד הבנק המרכזי של מקסיקו אוגוסטין קרסטנסף אך גם נגיד הבנק המרכזי של דרום אפריקה ככל הנראה בתמונה. קרן המטבע תכריז על שלושת המתמודדים הסופיים ב-10 ביוני ועד סוף החודש הבא ייבחר היו"ר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת