בואו לעצב את השטרות החדשים של ישראל

בצעד חסר תקדים, הודיע היום בנק ישראל כי הציבור יוכל לקחת חלק בעיצוב השטרות החדשים: בכוונת אנשי הבנק לערוך תחרות פומבית בין מעצבים גרפיים שיציעו רעיונות לעיצוב דמויותיהם של המשוררים רחל, שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג ונתן אלתרמן, שיופיעו על השטרות. יש רעיונות לעיצוב?

הדמויות שיופיעו על השטרות. עיבוד תמונה (חדשות 2)

לראשונה בתולדות המדינה יוכל הציבור לקחת חלק בעיצוב שטרות הכסף החדשים שעליהם צפויים להופיע המשוררים רחל, שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג ונתן אלתרמן - כך הודיע היום בנק ישראל.

בנק ישראל ינפיק סדרה חדשה של שטרות למדינת ישראל, אשר תחליף את הסדרה הנוכחית, הקיימת במחזור החל משנת 1999. השטרות יעוצבו מחדש ויישאו סימני ביטחון מתקדמים. בסולם הערכים לא יחול שינוי, כך שגם סדרת השטרות החדשה תכלול כמו היום ארבעה ערכים: 20, 50, 100 ו- 200 שקלים חדשים.

בבנק הכריזו בצעד חסר תקדים על קיום תחרות פומבית לעיצוב סדרת שטרות הכסף החדשה, שהחלטה על הנפקתה התקבלה בבנק ואושרה על ידי הממשלה. בתחרות מוזמנים להשתתף מעצבים גרפיים מכל רחבי הארץ. בימים הקרובים יפורסמו באתר הבנק ובעיתונות הכתובה תנאי התחרות המדויקים בליווי הודעה רשמית של הבנק.

מי יופיע על כל שטר?

על השטר של 20 שקלים חדשים - המשוררת רחל בלובשטיין.
על השטר של 50 שקלים חדשים - המשורר שאול טשרניחובסקי.
על השטר של 100 שקלים חדשים - המשוררת והסופרת לאה גולדברג.
על השטר של 200 שקלים חדשים - המשורר נתן אלתרמן.

השטרות החדשים צפויים להיכנס למחזור בתוך שנתיים עד שלוש.

גם המטבעות יוחלפו בקרוב

כבר 25 שנים קיימת סדרת מטבעות הכסף הקטן בישראל, ובקרוב בבנק ישראל מתכננים להחליף את הסדרה כולה בתוך שנתיים עד שלוש שנים. הסיבה העיקרית: מניעת זיופים והפחתת עלות הייצור של המטבעות.

כמה סיבות שונות הובילו להחלטת בנק ישראל להחליף את המטבעות המוכרים: ראשית, ההחלפה צפויה למנוע זיופים בעתיד, שכן השארת סדרת כסף זמן ממושך עשויה להקל על הזייפנים השונים. שנית, הבנק מעוניין בהפחתת עלות הייצור של המטבעות העשויים ממתכת יקרה למדי. כך למשל המטבעות בערכים הנמוכים של 10 אגורות וחצי שקל - עלותם היום יקרה מאוד ושווה כמעט לערכם. סיבה שלישית - הרצון לרענן את הסדרה שקיימת כבר 25 שנה בישראל.

בנוסף, בנק ישראל שוקל להפסיק את השימוש בשם "שקל חדש" ולחזור להשתמש בשם הקודם - "שקל". בכוונת הבנק להנפיק סדרת מטבעות חדשה שתעוצב באופן שונה לגמרי מהסדרה המוכרת לכולנו. על אופי העיצובים עדיין לא הוחלט, אך לגבי כמות המטבעות שתונפק, ככל הנראה בסדרה החדשה יונפקו ששה מטבעות בדיוק כמו בסדרה הקיימת היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק