פרסום ראשון: גם עובדים עצמאים יקבלו דמי אבטלה

לראשונה מאז קום המדינה, תוקם קרן לפיצויי פיטורים לעצמאים שיוכלו להצטרף אליה מבחירה. כדי לעודד את השימוש בקרן – היא תהיה פטורה ממס. המטרה: להעניק רשת ביטחון כלכלי לבעלי עסקים קטנים ובינוניים גם במקרה של סגירת העסק

בשורה לבעלי העסק העצמאים: לראשונה תינתן להם האפשרות לקבל דמי אבטלה במקרה של סגירת העסק. בימים אלה מגבשת הממשלה תקנות לפיצויי פיטורים לעצמאיים - בדומה לדמי אבטלה שניתנים לשכירים.

המטרה היא להעניק רשת ביטחון כלכלי לבעלי עסקים קטנים ובינוניים גם במקרה של סגירת העסק או קשיים פיננסיים. כיום, לא משלמים העצמאים את מרכיב דמי האבטלה לביטוח הלאומי, ולכן אין להם גב כלכלי במקרה של הידרדרות העסק.

בפגישה שנערכה ערב חג הפסח בלשכת ראש הממשלה, הוחלט על המתווה: המדינה תקים קרן לפיצויי פיטורים לעצמאים שיבחרו להצטרף אליה. כדי לעודד את השימוש בקרן - היא תהיה פטורה ממס. כמו כן, ניתן יהיה לפדות הכסף במקרה של סגירת העסק.

המטרה: עידוד תעסוקה במגזר העצמאי

הסכום שיועבר בכל חודש יהיה בהתאם להכנסות העצמאי, עם תקרת גג כמו בביטוח הלאומי שתעמוד על שיעור הנע בין 10%- 20%.

מנתוני משרד התמ"ת עולה כי עסקים קטנים מעסיקים 60% מכלל העובדים במשק. רק אחד מכל עשרה שורד את השנה הראשונה בשל קשיים כלכליים. המהלך החדש אמור לספק רשת ביטחון כלכלית ופסיכולוגית, גם במקרה של כישלון כלכלי, ולעודד תעסוקה במשק גם במגזר העצמאי.