בנק ישראל הותיר הריבית על 3%

נגיד הבנק סטנלי פישר החליט להשאיר את הריבית במשק בחודש מאי ללא שינוי. על אף הערכות האנליסטים כי הריבית תעלה בשיעור של 0.25%, פישר החליט להשאירה ברמה הנוכחית של 3%. הסיבה: התחזקות השקל לעומת הדולר

פישר, ישאיר את הריבית ברמה הנוכחית (חדשות 2)

בניגוד להערכות האנליסטים כי בנק ישראל יעלה את הריבית בשיעור של 0.25%, נגיד הבנק פרופ' סטנלי פישר הודיע היום על החלטתו להשאיר אותה ללא שינוי, והיא תישאר ברמה של 3% גם בחודש מאי 2011.

הנגיד פישר מוטרד מהתחזקות השקל לעומת הדולר, ולכן נאלץ לקבל את אחת מהחלטות הריבית הקשות בתקופה האחרונה. מצד אחד, עליו להעלות את הריבית בכדי להילחם באינפלציה ובמחירי הדירות שלא מפסיקים לעלות. אולם, מאז העלאת הריבית האחרונה בחודש שעבר התחזק השקל מול הדולר, דבר המקשה על פישר להעלות את הריבית החודש.

הציפיות בשוק לגבי החלטת הריבית היו מעורבות. אנליסטים רבים העריכו שפישר יעלה את הריבית ב-0.25% והיא תעמוד ברמה של 3.25%. אך מן הצד השני, היו כאלו שהעריכו שבגלל התחזקות השקל הנגיד ישאיר את הריבית ברמתה.

האינפלציה במשק נובעת מעליית מחירי הדירות

במקביל, סטנלי פישר צפוי להודיע בקרוב על צעדים נוספים לריסון שוק המשכנתאות. בנוסף, ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה עומדות על כ-3.3% מעל היעד הממשלתי שהוא 1%-3%, דבר שמחייב המשך העלאות הריבית. הסיבה העיקרית שגורמת לאינפלציה היא עליית מחירי הדירות, שנמשכת כבר למעלה משנתיים ברציפות.

בנק ישראל צפוי להכריז על צעדים נוספים על מנת לרסן את הביקושים בשוק הנדל"ן, כולל הטלת הגבלות על משכנתאות פריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק