ועדת הכספים אישרה את חוק ששינסקי

ברוב של 16 תומכים מול מתנגד אחד בלבד, אישרה ועדת הכספים את סעיפי הצעת חוק ששינסקי למיסוי רווחי הנפט והגז. שר האוצר שטייניץ: "אנחנו מתקנים את המעוות ועושים את הדבר הנכון"

ועדת הכספים אישרה את חוק ששינסקי (AP)

עוד מכשול הוסר: ועדת הכספים אישרה הערב לקריאה שנייה ושלישית את חוק ששינסקי ברוב של 16 חברי כנסת מול מתנגד אחד. ההצעה תובא לאישור בשבוע הבא.

"זו לא חקיקת נגד, זו חקיקת בעד - אנחנו לא נגד חברות הגז; אני חייב תודה גדולה לאיתן ששינסקי שביצע עבודה טובה שארכה שנה שלמה", הדגיש שר האוצר יובל שטייניץ. "אנחנו הולכים לתקן את המעוות ולעשות היום את הדבר הנכון. ההצבעה תתקן את השגיאה ותחזיר את האמון של אזרחי ישראל. המצב הקיים שחלקה של המדינה מאוצרות הטבע שלה הוא הנמוך ביותר העולם - בלתי תקין כלכלית חברתית ומוסרית, ואנחנו נתקן זאת היום".

שטייניץ הבטיח להגיד עוד השנה הצעת חוק להקמת קרן השקעות לאומית בה יופקדו כספי תמלוגי הגז: "בשבועיים הקרובים תוקם ועדה בראשות יוג'ין קנדל שתגבש את המתווה של הקמת הקרן - עם יעדים כלכליים חברתיים".

לאחר סיום דבריו, שר האוצר שטייניץ עזב את הדיון וחברי הוועדה עברו להצביע על 48 הסעיפים השונים של החוק, על כל ההסתייגויות שעלו. הוועדה דחתה את הסתייגותה של ח"כ רונית תירוש להכיר ליזמים בהוצאות מימון בפועל בתקופת ההרצה. כיום מוצע להכיר בהוצאות בפועל רק בתקופת ההקמה. פרופ' יוג'ין קנדל חבר וועדת ששינסקי ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה התנגד בתוקף לבקשה וטען כי המודל הנוכחי כבר מכסה את הוצאות המימון וכי קבלת הסתייגותה של ח"כ תירוש משמעותה "לחזור 9 חודשים אחורה".

הסתייגות שכן זכתה לאישור הוועדה היא זו של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ושל ח"כ כרמל שאמה בסוגיית שכר הבכירים בחברות הנפט והגז. על פי ההחלטה, שכר הבכירים יוגבל לפי 50 ממקבלי השכר הנמוך, כולל עובדי קבלן וכולל אופציות - וזאת כתנאי להכרה בהוצאות החברה לצורכי מס. נציין כי הכללת האופציות בסעיף הזה היא דרמטית, היות ולבכירי חברות הנפט-גז יש אופציות במיליוני שקלים.