אחרי כחודש: אספקת הגז ממצרים לישראל תחודש מחר בהדרגה

המחסור בגז שהורגש בשבועות האחרונים עומד לפני סיום, כשהחל ממחר תחודש ההזרמה ממצרים לישראל באופן הדרגתי. ברקע, נשמעים בקהיר קולות הקוראים להעלות את מחיר הגז לישראל

לאחר יותר מחודש, גוברות ההערכות כי אספקת הגז המצרי לישראל תחודש מחר. הגז יוזרם שוב אחרי שחברת אמפל, המחזיקה ב-12.5% ממניות ספקית הגז המצרית EMG, דחתה כבר שלוש פעמים את מועד חידוש האספקה לישראל.

ב-2008 הוקם צינור הגז ממצרים לישראל, שראשיתו בעיר אל-עריש שבצפון סיני וסופו באשקלון. עלות הפרויקט עמדה על כ-460 מיליון דולר. זמן קצר אחרי פרוץ המהומות במצרים ובעקבות פיגוע חבלני שפגע באחת מתחנות המדידה לאורך הצינור, הופסקה הזרמת הגז לישראל.

גורמים בקבוצת "מרחב" אישרו ל"גלובס" כי אספקת הגז תחודש באופן הדרגתי, החל ממחר. בשבוע שעבר דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי מומחים במצרים דרשו להעלות את מחיר הגז שנמכר לישראל.

לדברי אותם מומחים, עלות הגז גבוהה בהרבה מהמחיר שבו הוא נמכר לישראל, מה שמהווה "בזבוז לעם המצרי". בשל המחיר הנמוך הפסידה מצרים סכומי עתק.

כעת יש שרואים בהתפתחויות בשכנה מדרום שעת כושר לייקר את הגז, בהסברה כי אין לישראל ספק חלופי מיידי לכך. EMG מספקת כ-40% מתצרוכת הגז בארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת