ראשי הרשויות נגד תכנית הנדל"ן של נתניהו

לצד המלחמה בבירוקרטיה, נראה שצפויה לנתניהו מלחמה לא פשוטה מול ראשי הרשויות: "לא נסכים שהממשלה תאשר תכניות שאנחנו דחינו מבלי להיות מעורבים בפרטים", אמרו לאחר פרסום התכנית. "נוכיח את כוחנו מול חברי הכנסת גם בפריימריז". השר אטיאס: המחירים יירדו רק אם נגדיל את מלאי הדירות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום על צעד נוסף שאמור להקל על מצוקת הנדל"ן, אך נראה שלא כולם מקבלים את התכנית בזרועות פתוחות. לצד המלחמה בבירוקרטיה, נראה שצפוי לנתניהו מאבק גם נגד ראשי הרשויות.

התכנית קובעת שהוועדות המיוחדות שיוקמו יאפשרו מתן היתרי בנייה במקרים בהם ראשי הרשויות לא יסכמו לכך. "לא יכול להיות שהוועדה הזו תקבע לנו מה לעשות", אמרו היום מספר ראשי רשויות, שחלקם משתייכים לליכוד לחדשות 2. "לא ניתן להעביר את התכנית בכנסת בלי שיתוף שלנו, והדבר יבוא לידי ביטוי גם בפריימריז".

בתגובה להתנגדות לתכנית שנשמעה מצד ראשי הרשויות, שר הבינוי והשיכון מסביר שמדובר בצעד שרק יטיב עם הציבור. "הממשלה מסוגלת להחליט בלי צורך בראשי הרשויות על מנת להוריד את המחירים", אמר בריאיון למהדורה המרכזית. לדבריו, התכנית היא תהליך ממשלה שקיים בחוק, והוא מסלול עוקף לוועדות שדנות בכל סוגי הבנייה, באמצעותו ניתן למקד את הדיונים בבנייה לצורך מגורים".

"צריך לזכור שבשנת 2010 שיווקנו הרבה יותר דירות", אמר אטיאס. "המלאי גדל וגם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה שחל גידול בהתחלות הבנייה. אם נגדיל את המלאי, בוודאי שהמחירים יירדו". יחד עם זאת, השר ציין את הצורך בצעדים נוספים כמו סבסוד המשכנתא לדוגמה.

"התכנון היה להכריז על התכנית מחר, אבל הודענו עליה היום כדי לתת למתנגדים הזדמנות להגיב לפני שהא נידונה בכנסת", הוסיף אטיאס. "פעלנו בשיתוף עם ראש הממשלה, וטוב שהוא מוביל את זה כי זה מספק גיבוי מכל חברי הממשלה".

נתניהו: נקצוץ הבירוקרטיה בגרזן

בריאיון מיוחד ל"שש", התייחס הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתכנית החדשה שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. לפי התכנית, אמורות להיבנות בתוך כשנה וחצי אלפי יחידות דיור חדשות ברחבי הארץ בהליך מואץ.

"זה בעצם מכשיר לעקוף את הבירוקרטיה של התכנון", הסביר נתניהו. "כדי שיהיו דירות במדינה, צריך לתכנן את הקרקע ורק אחר כך את הדירות. ה'פקקים' האלה גורמים לכך שבכל שנה יש פער של 10,000 דירות. יש בין 60,000 ל-100,000 דירות חסרות".

ראש הממשלה התייחס גם לרפורמה שיזם במינהל מקרקעי ישראל, ואמר כי "הבאתי את זה לפני שנתיים וזה נתקע. נפגשתי עם השרים הנוגעים בדבר ועם עופר עיני. אני מקווה שאנחנו על סף בשורה בימים הקרובים".

עם זאת, הבהיר נתניהו כי התכנית החדשה תהיה זמנית. "זה יימשך רק לתקופה מוגבלת של 18 חודשים, כדי לזרז את כל התהליכים של אישור תכניות הבנייה ולסגור את הפער. אני מנהל את השיחות האלה במשך שבועות ארוכים, עם שר האוצר, שר השיכון, שר הפנים ושר המשפטים".

"צריך מעשה מאוד דרמטי"

נתניהו העריך כי השרים וגם חברי הכנסת לא יערימו קשיים בדרך למימוש המהלך. "זו בעצם חקיקה די פשוטה, כדי להביא ל'כביש מהיר'. במקביל, נמשיך את שאר הדברים במסלול הרגיל. אני מאמין שיש רצון רחב מאוד, ממה שאני מתרשם, בסיעות הבית. אנשים מבינים שכך אי אפשר להמשיך. צריך לעשות מעשה מאוד דרמטי".

על המצב הקשה בשוק הדירות, אמר ראש הממשלה: "ישראל נמצאת במקום האחרון בעולם בסרבול הבירוקרטי בכל מה שקשור בבנייה. לי זה נמאס, וגם לאזרחי ישראל זה נמאס. עכשיו אנחנו באים עם הגרזן הזה, והוא יקצץ לזמן מוגבל כדי לסגור את הפערים. זאת בשורה לזוגות הצעירים, לחיילים ולכל אזרחי ישראל".

כשנשאל האם הוא סבור שכדאי למי שמתעניין ברכישת דירה להמתין ליישום התכנית, אמר נתניהו:" אני לא מציע לאף אחד המלצות אישיות. מי שצריך לקנות שיקנה. הקדמנו בשנה האחרונה את מספר הדירות ל-37 אלף, הרבה יותר מהממוצע של 20 אלף. אבל זה עדיין לא מספיק. אדם צריך לעבוד 140 משכורות ואנשים גרים אצל ההורים שלהם ועוד מעט אצל הסבתא והסבא שלהם. זה בלתי אפשרי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק