נתניהו על משבר הדיור: נקצוץ הבירוקרטיה בגרזן

בריאיון מיוחד ל"שש", התייחס ראש הממשלה לתכנית להאצת הבנייה שיזם והעריך כי היא תזכה לתמיכת השרים והכנסת: "זה מכשיר לעקוף את הבירוקרטיה. ישראל נמצאת במקום האחרון בעולם בסרבול הבירוקרטי. לי ולאזרחי ישראל זה נמאס"

הפתרון למצוקת הדיור? בריאיון מיוחד ל"שש", התייחס הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתכנית החדשה שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. לפי התכנית, אמורות להיבנות בתוך כשנה וחצי אלפי יחידות דיור חדשות ברחבי הארץ בהליך מואץ.

"זה בעצם מכשיר לעקוף את הבירוקרטיה של התכנון", הסביר נתניהו. "כדי שיהיו דירות במדינה, צריך לתכנן את הקרקע ורק אחר כך את הדירות. ה'פקקים' האלה גורמים לכך שבכל שנה יש פער של 10,000 דירות. יש בין 60,000 ל-100,000 דירות חסרות".

ראש הממשלה התייחס גם לרפורמה שיזם במינהל מקרקעי ישראל, ואמר כי "הבאתי את זה לפני שנתיים וזה נתקע. נפגשתי עם השרים הנוגעים בדבר ועם עופר עיני. אני מקווה שאנחנו על סף בשורה בימים הקרובים".

עם זאת, הבהיר נתניהו כי התכנית החדשה תהיה זמנית. "זה יימשך רק לתקופה מוגבלת של 18 חודשים, כדי לזרז את כל התהליכים של אישור תכניות הבנייה ולסגור את הפער. אני מנהל את השיחות האלה במשך שבועות ארוכים, עם שר האוצר, שר השיכון, שר הפנים ושר המשפטים".

"צריך מעשה מאוד דרמטי"

נתניהו העריך כי השרים וגם חברי הכנסת לא יערימו קשיים בדרך למימוש המהלך. "זו בעצם חקיקה די פשוטה, כדי להביא ל'כביש מהיר'. במקביל, נמשיך את שאר הדברים במסלול הרגיל. אני מאמין שיש רצון רחב מאוד, ממה שאני מתרשם, בסיעות הבית. אנשים מבינים שכך אי אפשר להמשיך. צריך לעשות מעשה מאוד דרמטי".

על המצב הקשה בשוק הדירות, אמר ראש הממשלה: "ישראל נמצאת במקום האחרון בעולם בסרבול הבירוקרטי בכל מה שקשור בבנייה. לי זה נמאס, וגם לאזרחי ישראל זה נמאס. עכשיו אנחנו באים עם הגרזן הזה, והוא יקצץ לזמן מוגבל כדי לסגור את הפערים. זאת בשורה לזוגות הצעירים, לחיילים ולכל אזרחי ישראל".

כשנשאל האם הוא סבור שכדאי למי שמתעניין ברכישת דירה להמתין ליישום התכנית, אמר נתניהו:" אני לא מציע לאף אחד המלצות אישיות. מי שצריך לקנות שיקנה. הקדמנו בשנה האחרונה את מספר הדירות ל-37 אלף, הרבה יותר מהממוצע של 20 אלף. אבל זה עדיין לא מספיק. אדם צריך לעבוד 140 משכורות ואנשים גרים אצל ההורים שלהם ועוד מעט אצל הסבתא והסבא שלהם. זה בלתי אפשרי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק