המלצות ששינסקי עברו בקריאה ראשונה בכנסת

ברוב גדול של 38 תומכים מול 8 מתנגדים אישרה הכנסת את המלצות ועדת ששינסקי בקריאה ראשונה. שר האוצר: "אין לי דבר וחצי דבר נגד היזמים והמשקיעים. מגיע להם יישר כוח, אבל גם לאזרחים ולמדינה מגיע ליהנות מאוצר הטבע"

הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה את המלצות ועדת ששינסקי לתמלוגי הגז שעוברות ליעד הבא - ועדת הכספים. הצעת החוק עברה ברוב גדול של 38 תומכים מול שמונה מתנגדים ונמנע אחד.

על פי ההמלצות יגדל חלק המדינה מתגליות הגז בישראל ל-62%-52% לעומת כשליש קודם לכן. המסקנות גררו קמפיין אגרסיבי של משקיעי הגז הקטנים, שניהלו במשך שבועות ארוכים מחאה רבתי נגד אישור הדוח, שיפגע לטענתם בכספי האנשים הקטנים.

שר האוצר יובל שטייניץ שיבח את פרופסור ששינסקי והדגיש כי הוא היה האדם המתאים ביותר למשימה. "מומחה בעל שם עולמי בתחום של מיסוי מאגרי טבע, ואדם אמיץ שלא נרתע בקלות מביקורת וההתקפות אישיות", החמיא השר.

"כשששינסקי היה צעיר הוא ביקר בפארק יוסמיטי בארה"ב והגיע דוב גריזלי וסחב את התיק שלו, ששינסקי כאדם צעיר תפס מוט עץ שהיה מוטל שם והיכה את הדוב עד שנבהל וברח. זה מעיד על אופיו של ששינסקי, לא כל אדם היה מעז - כמו שלא נרתע מהדוב כך הוא לא נרתע מהטרדות, השמצות והביקורת", אמר שטייניץ.

לדברי שר האוצר, "ישראל נמצאת במקום הכי נמוך בעולם מבחינת המיסוי על משאבי הגז שלה. חוץ ממס חברות רגיל, המדינה אינה מקבלת דבר נוסף מעבר לעובדה שחברות האנרגיה משתמשות במשאב טבע של המדינה. אילולא היינו עושים דבר, ללא החוק שמונח כאן לפניכם, היינו מגיעים למצב שבו חלקה של המדינה במיסוי היה באזור ה-20% - הנמוך ביותר על פני כדור הארץ כולו".

"אין לי דבר וחצי דבר נגד היזמים והמשקיעים. כך המשק מתפתח, מגיע להם יישר כוח "יגעת ומצאת תאמין וגם תרוויח", אבל גם אזרחי מדינת ישראל וגם המדינה מגיע להם להנות מאוצרות הטבע של המדינה, הוועדה הייתה צריכה למצוא את האיזון המתאים", אמר.

שטייניץ הוסיף עוד כי "הדרך הטובה ביותר היא להסתכל גם מה עושים הגויים. רוב המדינות במערב שהתגלה בהן נפט העלו את המסים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק