אפקט קדאפי: הדלק יזנק ב-17 אג' לפחות

אי היציבות במזרח התיכון ובפרט בלוב בימים האחרונים, הביאו לעלייה במחירי חביות הנפט, מה שמשפיע על מחירי הדלק גם בישראל. על פי ההערכות, מחירי הבנזין צפויים לעלות כבר בשבוע הבא ב-17 אגורות לליטר לכל הפחות

ההוזלה של נתניהו לא תועיל: העימותים במדינות ערב, והחרפת המהומות בלוב - אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, משפיעים על מחירי הדלק בישראל. על פי ההערכות, בחודש מרץ יעלו מחירי הדלק פעם נוספת במידה ניכרת ומחירי הבנזין צפויים לעלות כבר בשבוע הבא ב-17 אגורות לליטר לכל הפחות.

אם תימשך מגמת העלייה במחירי חבית הנפט, כפי שקורה בימים האחרונים, עקב הידרדרות המצב בלוב ובמזרח התיכון כולו, יעלו מחירי הדלקים בשיעורים גבוהים אף יותר. היום מחירי הנפט זינקו בכ-9% לרמה של מעל 93 דולר לחבית - שיא של שנתיים.

היום הוא היום הראשון מבין ימי המסחר הקובעים לצורך עדכון מחיר הבנזין הבינלאומי לחודש הבא. המחיר מבטא את ממוצע ציטוטי העסקאות הנערכות בשוק של עיר הנמל Lavera שבאיטליה, והוא מתורגם מדולרים לשקלים. התחזקות הדולר מול השקל בימים האחרונים צפויה לתרום לעלייה נוספת במחיר.

מחירי הדלק שאנו משלמים בתחנות הדלק נקבעים בסוף כל חודש על ידי מינהל הדלק במשרד התשתיות בהתאם לנוסחה קבועה. מחיר הבנזין הבינלאומי מהווה שליש מהמחיר הכולל. שאר המרכיבים הם הבלו (43%), המע"מ (14%) ומרווח השיווק של חברות הדלק (10%).

גם בחודש שעבר היו מחיר חבית הנפט ושער הדולר האשמים העיקריים בשיא שקבעו מחירי הבנזין בתחנות. ביחד העלו השניים את מחירו של ליטר בנזין לצרכן ב-12 אגורות. יחד עם התייקרות הבלו בתחילת השנה זינקו מחירי הבנזין 95 אוקטן בשירות עצמי בתוך שלושה חודשים מ-6.71 שקלים לליטר ל-7.26 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק