איום ההשבתה עומד בעינו: פגישת עיני-נתניהו הסתיימה ללא תוצאות

רה"מ בנימין נתניהו נענה לקריאתו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ונפגש איתו הבוקר במעונו בירושלים. לאחר שעיני הציג את דרישותיו בפני רה"מ, לא הצליחו השניים להגיע לעמק השווה. המשמעות: ייתכן שבעוד כעשרה ימים תפרוץ שביתת ענק במשק. בחמישי הקרוב ייפגש עיני עם שר האוצר במטרה לגשר על הפערים ולמנוע שביתה

בדרך להשבתה כללית של המשק: אחרי מסיבת העיתונאים שכינס בשבוע שעבר עופר עיני, בה הכריז על סכסוך עבודה בשל גל ההתייקרויות במשק, נפגשו הבוקר עופר עיני וראש הממשלה בנימין נתניהו, בניסיון להגיע לסיכומים שיאפשרו לסיים את סכסוך העבודה במשק.

במהלך הפגישה הציג עופר עיני את דרישותיו לראש הממשלה בנימין נתניהו: העלאה מיידית של שכר המינימום, שינוי בחשבון המים של אזרחי ישראל והפחתה משמעותית במחירי הדלק והלחם.

לאחר הפגישה, יצא יו"ר ההסתדרות והכריז כי הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, וכי איום ההשבתה עומד בעינו. "הצגנו לרה"מ את כל ההשגות שלנו מהודעתו ביום חמישי אבל לא קיבלנו עדיין תשובות", אמר עיני. עם זאת, הוסכם כי עיני יפגוש את שר האוצר יובל שטייניץ ביום חמישי הקרוב, בניסיון נוסף להגיע להסכמה בין הצדדים.

שורת ההטבות של הממשלה לציבור

לאחר הכרזתו של עיני על כוונתו להשבית את המשק, כינס בשבוע שעבר רה"מ נתניהו מסיבת עיתונאים והודיע על שורת הטבות כלכליות לציבור הרחב.

ראש הממשלה הודיע כי הצעד הראשון שבכוונת הממשלה להוציא לפועל הוא להפחית את התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "נקבע עיקרון פשוט", אמר נתניהו, "מי שמוציא הרבה יותר לנפש, עושה זאת מבחירה, ולכן אלו ישלמו באופן משמעותי יותר". ראש הממשלה הבטיח בנוסף כי אנשים עם מוגבלויות ייזכו למכסה מיוחדת.

לדברי ראש הממשלה, תבוטל העלאת המס האחרונה על הדלק בסכום של 23 אגורות לליטר. עם זאת, נתניהו לא ציין מתי צפויה ההחלטה לצאת לפועל. "נקדיש 800 מיליון שקלים למטרה זו", הוסיף שר האוצר לדבריו של ראש הממשלה וציין כי בימים אלו נבחנת האפשרות להוזיל את דמי השיווק.

שר האוצר שטייניץ אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה תוזל בשיעור של כ-10%, כמו גם מחירי כרטיסי הרכבת והחופשי חודשי באוטובוסים, שיוזלו בשיעור דומה. "עלות הצעדים מסתכמת ב-300 מיליון שקלים", אמר שטייניץ.

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה לתמוך בהצעה להעלאת שכר המינימום, אך במקביל להסכמת הסקטור הציבורי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות של 450 שקלים", הבטיח נתניהו והוסיף: "אנחנו מוכנים להעלות את הרף גם ל-5,000". בתגובה לשאלת חדשות 2 מדוע לפתע תומכת הממשלה בהעלאת שכר המינימום, לאחר שהתנגדה, אמר שטייניץ: "אמרתי כבר אז שנבחן את הנושא ונכנס לדיאלוג עם ההסתדרות ועם המעסיקים וכך אנחנו מתכוונים לעשות במהלך השבועות הקרובים".

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סעיפים תקציביים מיוחדים יוקדשו לצורך ההוזלות במשק, שיסתכמו בלמעלה ממיליארד שקלים. "נאלץ לבצע קיצוץ רוחבי של 1.5%-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן זאת", אמר שר האוצר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק