עיני לנתניהו: "בוא למשא ומתן"

יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר מרכז השלטון המקומי הודיעו כי הם לא מקבלים את תוכנית הקלות המסים שהציג נתניהו. "המטה יחליט על המשך המאבק בהתאם לתוצאות המו"מ", מסרו השלושה. עם זאת ברור כי תוכנית נתניהו ושטייניץ הפתיעה את ההסתדרות, ולא ברור כלל אם השביתה הגדולה תצא אל הפועל

בתום התייעצות מיוחדת בהשתתפות יו"ר ההסתדרות עופר עיני, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ויו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט , הוחלט להסתפק בקריאה לראש הממשלה להיכנס למשא ומתן על הפחתת עליות המחירים, ובהתאם לכך יחליטו על המשך המאבק.

עיני, ברוש ובוחבוט הודיעו בתום הדיון שערכו הערב כי הם קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לשבת למשא ומתן עימם בנוגע לחבילת הקלות המס, תוך שהם לא מקבלים באופן אוטומטי את תוכנית ההקלות שהציג ביום חמישי נתניהו, ולפי שעה ממשיכים במאבק המשותף.

השלושה כינו הערב את חבילת ההקלות של נתניהו "מעורפלת ולא ברורה", וקראו לו להיכנס לאלתר למו"מ עימם. "המטה יחליט על המשך המאבק בהתאם לתוצאות המו"מ", מסרו השלושה. על פי ההערכות, עיני, ברוש ובוחבוט לא מסתפקים בתוכנית של נתניהו מהסיבות הבאות: הפחתת מחיר המים אינה משמעותית במיוחד עבור התעשייה, אין ביטול במס על הדלק בשנה הבאה, ואין שינוי במחיר הלחם. כמו כן, השלושה מתנגדים לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. בנוסף, עיני מתנגד חד משמעית לכך ששכר המינמום במגזר הציבורי יעלה רק למי שלא מקבל תוספת אחרת לשכר.

עם זאת, ברור כי בפועל ההסתדרות מעכבת את צעדי המחאה, ואין ספק שתוכנית ההקלות של נתניהו הצליחה להפתיע את עיני וחבריו למאבק. כעת לא ברור כלל אם אכן השביתה הגדולה שתיכננו בהסתדרות אכן תצא אל הפועל.

תוכנית ההטבות של נתניהו ושטייניץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטיניץ הודיעו ביום חמישי האחרון על שורת הטבות בניסיון להתמווד עם הלחץ הציבורי נגד גל התייקרות המחירים במשק. אלו הם עיקרי הדברים עליהם הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר:

ראש הממשלה הודיע כי הצעד הראשון שבכוונת הממשלה להוציא לפועל הוא להפחית את התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "נקבע עיקרון פשוט", אמר נתניהו, "מי שמוציא הרבה יותר לנפש, עושה זאת מבחירה, ולכן אלו ישלמו באופן משמעותי יותר". ראש הממשלה הבטיח בנוסף כי אנשים עם מוגבלויות ייזכו למכסה מיוחדת.

האם תבוטל העלאת המס על הדלק?

לדברי ראש הממשלה, תבוטל העלאת המס האחרונה על הדלק בסכום של 23 אגורות לליטר. עם זאת, נתניהו לא ציין מתי צפויה ההחלטה לצאת לפועל. "נקדיש 800 מיליון שקלים למטרה זו", הוסיף שר האוצר לדבריו של ראש הממשלה וציין כי בימים אלו נבחנת האפשרות להוזיל את דמי השיווק.

מה לגבי מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית?

שר האוצר שטייניץ אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה תוזל בשיעור של כ-10%, כמו גם מחירי כרטיסי הרכבת והחופשי חודשי באוטובוסים, שיוזלו בשיעור דומה. "עלות הצעדים מסתכמת ב-300 מיליון שקלים", אמר שטייניץ.

האם בכוונת הממשלה להעלות את שכר המינימום?

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה לתמוך בהצעה להעלאת שכר המינימום, אך במקביל להסכמת הסקטור הציבורי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות של 450 שקלים", הבטיח נתניהו והוסיף: "אנחנו מוכנים להעלות את הרף גם ל-5,000". בתגובה לשאלת חדשות 2 מדוע לפתע תומכת הממשלה בהעלאת שכר המינימום, לאחר שהתנגדה, אמר שטייניץ: "אמרתי כבר אז שנבחן את הנושא ונכנס לדיאלוג עם ההסתדרות ועם המעסיקים וכך אנחנו מתכוונים לעשות במהלך השבועות הקרובים".

מהיכן יגיע התקציב לצורך מטרות אלו?

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סעיפים תקציביים מיוחדים יוקדשו לצורך ההוזלות במשק, שיסתכמו בלמעלה ממיליארד שקלים. "נאלץ לבצע קיצוץ רוחבי של 1.5%-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן זאת", אמר שר האוצר.

"הצלחנו למרות המשבר הכלכלי"

"המשבר הכלכלי פקד אותנו מאז שנת 2009 ואיתו אני ושר האוצר צריכים להתמודד", פתח ראש הממשלה את נאומו. "היום אני חושב שאפשר להגיד בביטחון שהמשק יצא מהמשבר", הוסיף ראש הממשלה.

"למרות הכל, הדבר החברתי החשוב ביותר שעשינו הוא להוריד את האבטלה", אמר נתניהו והוסיף: "השקענו כספים בטיפולי שיניים, בצהרונים ובתכנית למס הכנסה שלילי. עשינו גם רפורמות בתקשורת - והכל במהלך שיא המשבר".

"אנחנו בין המדינות היחידות בעולם שהצליחו להגדיל את יחס החוב-תוצר", אמר שר האוצר שטייניץ. "הדבר הזה הוא חלק מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל ונמשיך להיאבק לצורך מטרה זו", הוסיף.

"הצעירים רוצים לומר לממשלה - עד כאן!"

"ראש הממשלה שמע אותנו - אבל תשובות חיוביות לא קיבלנו", אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני במסיבת עיתונאים שכינס כחלק מהמאבק בהתייקרויות במשק.

"אני חייב לציין שבימים האחרונים פונים אלינו עשרות אלפי אזרחים, חלקם גם אינם חברים בהסתדרות. לאחרונה הצטרפו למאבק גם ראשי ארגוני הסטודנטים מכל הארץ. הצעירים גם הם רוצים לומר לממשלה - עד כאן!", אמר עיני.

"כינסנו את הוועדה לתכנון ולביצוע שהיא המוסמכת על פי חוק להכריז סכסוך עבודה כללי במשק במגזר הציבורי והפרטי כדי להביא את הממשלה למקום שהיא תאמץ את הסכם שכר המינימום ותיתן זכויות לכל העובדים במשק", אמר עיני והוסיף: "אנחנו דורשים מהממשלה להקפיא ולבטל את כל עליות המסים, הן בדלק, הן בפחם, להוריד את מחיר הלחם ולהקפיא את מחירי הלחם".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק