הציבור לא מתרגש מחבילת ההטבות

התגובות בציבור על חבילת ההטבות של הממשלה נעו היום בין אדישות לביקורת. "בחרתי בו והוא אכזב אותי", אמר מצביע ליכוד מב"ש. "זה בסך הכול נשמע ריק מתוכן", אמרה תושבת אזור המרכז. כמו כן, בעוד שבמערכת הכלכלית בירך נגיד בנק ישראל סטנלי פישר על כך שלא נפרצה מסגרת התקציב - באופוזיציה מיהרו לתקוף את נתניהו

דקות ספורות אחרי הודעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ על חבילת ההטבות במשק, לא איחרו להגיע התגובות במערכת הפוליטית והכלכלית. בתוך כך, במוצאי שבת יתכנסו יו"ר ההסתדרות וצמרת הארגון בדיון מיוחד שבמסגרתו יחליטו על המשך הצעדים בעניין השביתה המתוכננת.

ההודעה על העלאת שכר המינימום כחלק מחבילת ההטבות תפסה את יו"ר ההסתדרות עיני לא מוכן, בהמשך להודעתו היום כי ישבית את המשק בעוד שבועיים. "דבריו של ראש הממשלה היו מאוד מעורפלים והציבו סימני שאלה רבים", אמר עיני.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לא איחר להגיב על חבילת ההטבות עליה הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר. "אני מברך על כך שראש הממשלה ושר האוצר שומרים על מסגרת התקציב ולא מגדילים את הגירעון", אמר פישר. "יש חשיבות גדולה בעת הזו במיוחד לשמירה על משמעת תקציבית, לנוכח אי הוודאות שהתגברה באחרונה כתוצאה מהמצב הגיאופוליטי במזרח התיכון", הוסיף הנגיד.

בסיעת קדימה מיהרו לגנות את חבילת ההטבות והודיעו: "כך נראה ראש ממשלה בסוף דרכו". דובר המפלגה אמר כי "התקפלות סדרתית ומסרים סותרים מדי יום המושפעים מכותרות ומאיומים - הם סממנים מובהקים להיעדר מנהיגות ואובדן דרך". עוד הוסיף הדובר כי נתניהו "לא פותר את הבעיות המהותיות של אזרחי ישראל".

יו"ר ועדת הביקורת של המדינה ח"כ יואל חסון (קדימה) הגדיר את הודעת ראש הממשלה ושר הביטחון כ"התנהלות שורדת, מזגזגת ומתקפלת של נתניהו, שמקבל החלטות רק תחת לחץ ופאניקה כשהוא מבין כשסאו מתנדנד".

"אם הוא כל כך לחיץ בנושאים הכלכליים, מפחיד לחשוב כיצד הוא עומד בלחצים ביטחוניים", טען חסון. "אין מדובר במדיניות סדורה וביציבות כלכלית, אלא בהיעדר מדיניות ובחוסר יציבות. ביבי מדבר על משק צומח, אבל אזרחי ישראל נובלים וקורסים תחת מדיניותו הדורסנית של רה"מ", הוסיף חסון.

גם יו"ר ההסתדרות לשעבר ח"כ עמיר פרץ (עבודה) תקף בחריפות את חבילת ההטבות כשאמר: "למרות שראש הממשלה נאלץ להבין את המשמעות של העלאת שכר המינימום, גם היום הוא ממשיך להגביר את הניכור כלפי הממשלה". עוד הוסיף פרץ כי "חבילת ההטבות קטנה מדי ומאוחרת מדי ולא נותנת את מלוא ההטבות הנדרשות".

רה"מ: "המחירים יירדו, השכר יעלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטיניץ הודיעו היום כיצד יגיבו ללחץ הציבורי נגד גל התייקרות המחירים במשק. השניים כינסו מסיבת עיתונאים שבה הציגו חבילת הטבות, בניסיון להקל על הפגיעה בכיס של הציבור וגם - בפופולאריות של הממשלה.

אלו הם עיקרי הדברים עליהם הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר:

מה יעלה בגורל מחירי המים הגבוהים?

ראש הממשלה הודיע כי הצעד הראשון שבכוונת הממשלה להוציא לפועל הוא להפחית את התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "נקבע עיקרון פשוט", אמר נתניהו, "מי שמוציא הרבה יותר לנפש, עושה זאת מבחירה, ולכן אלו ישלמו באופן משמעותי יותר". ראש הממשלה הבטיח בנוסף כי אנשים עם מוגבלויות ייזכו למכסה מיוחדת.

האם תבוטל העלאת המס על הדלק?

לדברי ראש הממשלה, תבוטל העלאת המס האחרונה על הדלק בסכום של 23 אגורות לליטר. עם זאת, נתניהו לא ציין מתי צפויה ההחלטה לצאת לפועל. "נקדיש 800 מיליון שקלים למטרה זו", הוסיף שר האוצר לדבריו של ראש הממשלה וציין כי בימים אלו נבחנת האפשרות להוזיל את דמי השיווק.

מה לגבי מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית?

שר האוצר שטייניץ אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה תוזל בשיעור של כ-10%, כמו גם מחירי כרטיסי הרכבת והחופשי חודשי באוטובוסים, שיוזלו בשיעור דומה. "עלות הצעדים מסתכמת ב-300 מיליון שקלים", אמר שטייניץ.

האם בכוונת הממשלה להעלות את שכר המינימום?

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה לתמוך בהצעה להעלאת שכר המינימום, אך במקביל להסכמת הסקטור הציבורי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות של 450 שקלים", הבטיח נתניהו והוסיף: "אנחנו מוכנים להעלות את הרף גם ל-5,000". בתגובה לשאלת חדשות 2 מדוע לפתע תומכת הממשלה בהעלאת שכר המינימום, לאחר שהתנגדה, אמר שטייניץ: "אמרתי כבר אז שנבחן את הנושא ונכנס לדיאלוג עם ההסתדרות ועם המעסיקים וכך אנחנו מתכוונים לעשות במהלך השבועות הקרובים".

מהיכן יגיע התקציב לצורך מטרות אלו?

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סעיפים תקציביים מיוחדים יוקדשו לצורך ההוזלות במשק, שיסתכמו בלמעלה ממיליארד שקלים. "נאלץ לבצע קיצוץ רוחבי של 1.5%-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן זאת", אמר שר האוצר.

"הצלחנו למרות המשבר הכלכלי"

"המשבר הכלכלי פקד אותנו מאז שנת 2009 ואיתו אני ושר האוצר צריכים להתמודד", פתח ראש הממשלה את נאומו. "היום אני חושב שאפשר להגיד בביטחון שהמשק יצא מהמשבר", הוסיף ראש הממשלה.

"למרות הכל, הדבר החברתי החשוב ביותר שעשינו הוא להוריד את האבטלה", אמר נתניהו והוסיף: "השקענו כספים בטיפולי שיניים, בצהרונים ובתכנית למס הכנסה שלילי. עשינו גם רפורמות בתקשורת - והכל במהלך שיא המשבר".

"אנחנו בין המדינות היחידות בעולם שהצליחו להגדיל את יחס החוב-תוצר", אמר שר האוצר שטייניץ. "הדבר הזה הוא חלק מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל ונמשיך להיאבק לצורך מטרה זו", הוסיף.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק