רה"מ: "המחירים יירדו, השכר יעלה"

הוזלה של 23 אגורות במחירי הדלק והפחתה בתעריפי המים - אלו הם רק חלק מהצעדים שעליהם הודיעו רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ במסיבת עיתונאים מיוחדת. נתניהו ושטייניץ הבטיחו גם לפעול להעלאת שכר המינימום במשק. התגובות במערכת הפוליטית: נגיד בנק ישראל מברך והאופוזיציה מגנה. צפו במסיבת העיתונאים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטיניץ מודיעים כעת כיצד יגיבו ללחץ הציבורי נגד גל התייקרות המחירים במשק. בשעה זו מכנסים השניים מסיבת עיתונאים שבה הם מציגים חבילת הטבות, בניסיון להקל על הפגיעה בכיס של הציבור וגם - בפופולאריות של הממשלה.

אלו הם עיקרי הדברים עליהם הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר:

מה יעלה בגורל מחירי המים הגבוהים?

ראש הממשלה הודיע כי הצעד הראשון שבכוונת הממשלה להוציא לפועל הוא להפחית את התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "נקבע עיקרון פשוט", אמר נתניהו, "מי שמוציא הרבה יותר לנפש, עושה זאת מבחירה, ולכן אלו ישלמו באופן משמעותי יותר". ראש הממשלה הבטיח בנוסף כי אנשים עם מוגבלויות ייזכו למכסה מיוחדת.

האם תבוטל העלאת המס על הדלק?

לדברי ראש הממשלה, תבוטל העלאת המס האחרונה על הדלק בסכום של 23 אגורות לליטר. עם זאת, נתניהו לא ציין מתי צפויה ההחלטה לצאת לפועל. "נקדיש 800 מיליון שקלים למטרה זו", הוסיף שר האוצר לדבריו של ראש הממשלה וציין כי בימים אלו נבחנת האפשרות להוזיל את דמי השיווק.

מה לגבי מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית?

שר האוצר שטייניץ אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה תוזל בשיעור של כ-10%, כמו גם מחירי כרטיסי הרכבת והחופשי חודשי באוטובוסים, שיוזלו בשיעור דומה. "עלות הצעדים מסתכמת ב-300 מיליון שקלים", אמר שטייניץ.

האם בכוונת הממשלה להעלות את שכר המינימום?

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה לתמוך בהצעה להעלאת שכר המינימום, אך במקביל להסכמת הסקטור הציבורי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות של 450 שקלים", הבטיח נתניהו והוסיף: "אנחנו מוכנים להעלות את הרף גם ל-5,000". בתגובה לשאלת חדשות 2 מדוע לפתע תומכת הממשלה בהעלאת שכר המינימום, לאחר שהתנגדה, אמר שטייניץ: "אמרתי כבר אז שנבחן את הנושא ונכנס לדיאלוג עם ההסתדרות ועם המעסיקים וכך אנחנו מתכוונים לעשות במהלך השבועות הקרובים".

מהיכן יגיע התקציב לצורך מטרות אלו?

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סעיפים תקציביים מיוחדים יוקדשו לצורך ההוזלות במשק, שיסתכמו בלמעלה ממיליארד שקלים. "נאלץ לבצע קיצוץ רוחבי של 1.5%-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן זאת", אמר שר האוצר.

"הצלחנו למרות המשבר הכלכלי"

"המשבר הכלכלי פקד אותנו מאז שנת 2009 ואיתו אני ושר האוצר צריכים להתמודד", פתח ראש הממשלה את נאומו. "היום אני חושב שאפשר להגיד בביטחון שהמשק יצא מהמשבר", הוסיף ראש הממשלה.

"למרות הכל, הדבר החברתי החשוב ביותר שעשינו הוא להוריד את האבטלה", אמר נתניהו והוסיף: "השקענו כספים בטיפולי שיניים, בצהרונים ובתכנית למס הכנסה שלילי. עשינו גם רפורמות בתקשורת - והכל במהלך שיא המשבר".

"אנחנו בין המדינות היחידות בעולם שהצליחו להגדיל את יחס החוב-תוצר", אמר שר האוצר שטייניץ. "הדבר הזה הוא חלק מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל ונמשיך להיאבק לצורך מטרה זו", הוסיף.

התגובות לחבילת ההטבות: במערכת הבנקאית מברכים, באופוזיציה תוקפים

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לא איחר להגיב על חבילת ההטבות עליה הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר. "אני מברך על כך שראש הממשלה ושר האוצר שומרים על מסגרת התקציב ולא מגדילים את הגירעון", אמר פישר. "יש חשיבות גדולה בעת הזו במיוחד לשמירה על משמעת תקציבית, לנוכח אי הוודאות שהתגברה באחרונה כתוצאה מהמצב הגיאופוליטי במזרח התיכון", הוסיף הנגיד.

בסיעת קדימה מיהרו לגנות את חבילת ההטבות והודיעו: "כך נראה ראש ממשלה בסוף דרכו". דובר המפלגה אמר כי "התקפלות סדרתית ומסרים סותרים מדי יום המושפעים מכותרות ומאיומים - הם סממנים מובהקים להיעדר מנהיגות ואובדן דרך". עוד הוסיף הדובר כי נתניהו "לא פותר את הבעיות המהותיות של אזרחי ישראל".

ההצעה קיבלה את ברכת חברי הקואליציה

ח"כ כרמל שאמה הגיב היום להכרזה הצפויה ואמר:"ההקלות יעשו טוב לכל אזרחי המדינה למעט אלו שרוצים יותר בהורדת הממשלה מאשר בהורדת מחירי הדלק", דברי שאמה.

מוקדם יותר הציגו נתניהו ושטייניץ, ששוחרר רק הבוקר מבית החולים, את התוכנית הכלכלית שלהם לחברי כנסת בקואליציה, תוך תקווה שיגבו אותם. מי שלא מחכה להצהרות החגיגיות הוא יושב ראש ההסתדרות עופר עיני, שהכריז היום על סכסוך עבודה בדרך לשביתה במשק בעוד שבועיים.

"הצעירים רוצים לומר לממשלה - עד כאן!"

"ראש הממשלה שמע אותנו - אבל תשובות חיוביות לא קיבלנו", אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני במסיבת עיתונאים שכינס כחלק מהמאבק בהתייקרויות במשק.

"אני חייב לציין שבימים האחרונים פונים אלינו עשרות אלפי אזרחים, חלקם גם אינם חברים בהסתדרות. לאחרונה הצטרפו למאבק גם ראשי ארגוני הסטודנטים מכל הארץ. הצעירים גם הם רוצים לומר לממשלה - עד כאן!", אמר עיני.

"כינסנו את הוועדה לתכנון ולביצוע שהיא המוסמכת על פי חוק להכריז סכסוך עבודה כללי במשק במגזר הציבורי והפרטי כדי להביא את הממשלה למקום שהיא תאמץ את הסכם שכר המינימום ותיתן זכויות לכל העובדים במשק", אמר עיני והוסיף: "אנחנו דורשים מהממשלה להקפיא ולבטל את כל עליות המסים, הן בדלק, הן בפחם, להוריד את מחיר הלחם ולהקפיא את מחירי הלחם".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק