בגלל הפיצוץ: מחירי החשמל צפויים לעלות

בשל פיצוץ מסתורי בצינור הגז במצרים, מזהירים בחברת החשמל מפני עלייה חדה במחירי האנרגיה. בחברה טוענים כי לפיצוץ בצינור שמספק כמחצית מהגז לארץ, יש השלכה מיידית על ייצור החשמל. ייתכן שהפסקת האסקפה תארך שבועיים

בחברת החשמל מזהירים מפני עלייה חדה במחירי החשמל, זאת בעקבות הפיצוץ המסתורי שאירע אמש בצינור הגז במצרים.

בתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל פורסם, כי בעקבות הפיצוץ מחירי האנרגיה עלולים לעלות ב-10% עד 20%. לפיצוץ, כך אומרים בחברת החשמל, השלכה מיידית על ייצור החשמל בישראל, זאת בכפוף לרמת הביקושים לחשמל בארץ ובהתאם לתנודות במחירי הדלקים, סולר ומזוט.

בינתיים במצרים אומרים כי ייתכן שהפסקת הזרמת הגז לישראל תארך כשבועיים. צינור הגז מספק 40% מתצרוכת הגז של ישראל, בעיקר לייצור חשמל. מנכ"ל חברת החשמל עמוס לסקר אמר, כי אם היה מדובר בחודשים החמים יולי-אוגוסט, ייתכן שההשפעה הייתה קיצונית על משק החשמל בארץ.

תקלה או חבלה?

פיצוץ באל-עריש שנועד ללא ספק לפגוע בהסכם הגז האסטרטגי בין ישראל למצרים, הביא את המצרים לסגור את הצינור כאמצעי-בטיחות עוד לפני הפיצול בין ישראל לירדן, גם במתקן EMG, השותפות הישראלית-מצרית בהמשך הצינור, סגרו את הברז, וכך פסקה אספקת הגז הטבעי לישראל עד שתתוקן התקלה.

אתמול בצהרים הדיווחים על פיגוע הוחלפו ב"תקלה". התוצאה - ישראל נסמכת כעת על הגז ממאגר ים תטיס המקומי ועל רזרוות קיצרות טווח. רה"מ נתניהו ושר התשתיות לנדאו פרסמו הודעה ולפיה ישראל ערוכה מבעוד מועד ולישראל יש מקורות אנרגיה חלופיים ובכל מקרה לא תיפגע אספקת החשמל לאזרחים.

קבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.

האספקה לירדן נפגעה

הגז לירדן נעצר לכשבוע, חידוש האספקה לישראל הוא עניין של ימים, אבל בשורה התחתונה יש הרבה אי ודאות כלכלית ופסיכולוגית: הסכם הגז הרי עורר כבר מזמן את זעם האופוזיציה במצרים שטענו כי מדובר בכניעה משפילה ושיתוף פעולה עם האויב. גם אנשי אל-קעידה דרשו לפגוע בו.

אם הצליחו כעת מחבלים לפגוע במתקן תשתית, ואולי רק במקרה פגעו בעיקר בירדן ולא בישראל, אזי גם אם הפיצול לישראל מאובטח היטב, עולה חשיבות החלופות לטווח ארוך שהן בעיקר מתקן תמר בים התיכון. אלא שגם אם ירצה משרד התשתיות לסייע להקדים את השאיבה מ"תמר", לא בטוח שהמדינה תוכל ליהנות מהגז הזה לפני 2013.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק