כלכלת ארה"ב מאבדת גובה מול סין

וושינגטון רואה את המעצמה הכלכלית הסינית עולה והמחוקקים האמריקנים עומדים חסרי אונים: המדיניות הכלכלית הסינית מעודדת יצוא ומגבילה מאוד את הייבוא, כח האדם בסין זול בהרבה מבארה"ב וזה לא הכל: הסינים מומחים בחיקויים, וסרטים מהוליווד יוצאים על דיסקים לא חוקיים בביג'ין עוד לפני שהם עולים לאקרנים

בבית הלבן שבוושינגטון מתאמצים מאוד להרשים את מנהיג סין הו ג'ינטאו אבל מתחת לפני השטח, יש הרבה מאוד זעם וביקורת נגד סין, גם במסדרונות הממשל וגם בעולם העסקים. לטענת הסינים, חברי קונגרס ובעלי החברות עושים מניפולציות בערך המטבע שלהם כדי להגביל את הייבוא ולהגביר את הייבוא.

בעלי העסקים האמריקנים לא מצליחים לחדור לשוק הסיני וחמור מכך, בסין עושים חיקויים למוצרים האמריקנים. הסרטים של הוליווד יוצאים על דיסקים לא חוקיים, עוד לפני שהם יוצאים לקולנועים - חברות האלקטרוניקה, יצרני התרופות ויצרני התוכנה סובלים מבעיית חיקויים דומה.

"הממשל הסיני חוקק חוקים שמגנים על זכויות היוצרים, אבל בפועל, אין אכיפה של החוקים האלה ובמקרים מסוימים אלו סוכנויות הממשל, כולל הצבא הסיני שיוצרים העתקים של מוצרים אמריקנים", אומר פרד ברשטיין ממכון המחקר פטרסן לסחר בינלאומי.

הסינים לוקחים מוצר שמיוצר מעבר לים, מפרקים אותו ולומדים אותו - הם מכנים את זה - "הינדוס לאחור". תלונות על תעשיית החיקויים הסינית מגיעות מכל רחבי העולם. בחברות האמריקניות טוענים שמדיניות החיקויים הסינית קבועה מראש, כך שגם אם הסינים קונים מוצר, הם מתעקשים שייצרו אותו בשטחה של סין. כידוע, בניגוד לסינים, כוח העבודה של האמריקנים סובל מהגבלת הייצוא.

מה וושינגטון יכולה לעשות ?

"על כל מיליון דולר שאני מקבל מייצוא, אני יכול להעסיק עוד שמונה אנשים", אומר דייב גרינבלאט ממפעלי הפלדה מרלין האמריקנים. בסין, זה יותר קרוב לשמונים. אבל הו ג'ינטאו טוען שמדיניות המסחר שלו הוגנת ושהממשל מגביר את האכיפה סביב חוקי זכויות היוצרים. אבל רשימת התלונות של חברות אמריקניות כבר ממלאת את התיקיות בקונגרס.

"נמשיך לעבוד ולבדוק את חוקי הסחר שלנו, מה אנו צריכים לעשות בנוגע להסכמי הסחר", אומר חבר בית הנבחרים צ'אלרס באוסטני מלואיזיאנה. "אנחנו עומדים להמשיך ללחוץ ברצינות על המנהיגים הסינים בין אם זה יגיע מהקונגרס או מהממשל בנוגע למדיניות זכויות היוצרים, כדי לגרום להם לפעול על פי הסכמי הסחר הבינלאומיים".

אבל גם הוא יודע שזה לא פשוט לפעול נגד סין. הכלכלה הסינית היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, והממשל הסיני לא ידוע בנכונות שלו להגמיש עמדות בהתאם לדרישות הבינלאומיות. זה נכון לא רק בנושא הכלכלה. כרגע הממשל מגביל את היבוא מארצות הברית, ומצד שני - רוב החוב הלאומי של ארצות הברית מונח בידיים של בייג'ין. נראה שוושינגטון לא נמצאת במצב בו היא יכולה להעמיד דרישות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק