רה"מ: מאמץ את המלצות ששינסקי במלואן

ראש הממשלה הודיע על החלטתו לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי שבחנה את גובה המס שישולם על תגליות הגז בחופי ישראל. המשמעות: המס שיוטל על הרווחים מתגליות הגז: 62%-52%. אותם רווחים יופנו לקרן שתשקיע בחינוך ובביטחון. צפו בדברי נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב לראשונה את עמדתו ביחס להמלצות ועדת ששינסקי, והכריז על החלטתו לאמץ את המלצותיה במלואן. את דבריו של ראש הממשלה בכנס המנכ"לים השנתי במלון קראון פלאזה בירושלים אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בתחילת נאומו דיבר נתניהו על משה רבנו, ועל החלטתו להתיישב בישראל, למרות שאין בה משאבי טבע. "מתברר שמשה לא טעה, כי הצלחנו למצוא גז - והרבה, שיכול לשמש אותנו להמשיך לפתח את המשאב הטבעי שהוא הכישרון", אמר נתניהו.

הרווחים מהגז יופנו לקרן שתשקיע בחינוך ובביטחון

"לכן החלטתי שאקים קרן תקבולי ישראל מפירות הגז, שתוקדש לשלוש מטרות ועוד אחת: חינוך חינוך חינוך", כשכוונתו לבתי הספר היסודיים, התיכוניים ומערכת ההשכלה הגבוהה.

היעד הנוסף שבה יושקע הכסף לדברי נתניהו הוא תחום הביטחון. "אנחנו צריכים לשמור על הארץ שלנו ולכן אלו שני היעדים הבסיסיים שאנחנו רוצים להבטיח מפירות הגז. אבל לשם כך, צריך להוציא אותם", אמר.

לאחר שורה של פגישות והתייעצויות שקיים נתניהו בשבוע האחרון עם הגורמים המרכזיים במשק, החליט נתניהו לאצץ את המלצות ועדת ששינסקי במלואן. כזכור, ועדת ששינסקי המליצה להגדיל את חלקה של הממשלה בהכנסות העתידיות מתגליות הגז והנפט בישראל לרמה של 52%-62%, לעומת כשליש היום. מדובר בהמלצות מרוככות לעומת המלצות הביניים, שדיברו על העלאת חלקה של המדינה (מסים ותמלוגים) לשני שלישים מההכנסות.

הוועדה העניקה גם הטבות לתגלית "תמר", אולם ריכוך ההמלצות הסופיות לא הריע את חברות הגז והנפט, שמצידן המשיכו לטעון כי שינוי המשטר הפיסקאלי באופן רטרואקטיבי הינו פסול וכי הסכמים יש לקיים. המשקיעים ויזמי הנפט-גז איימו מצדם כי במידה ויתקבלו ההמלצות במתכונתן הנוכחית, הם יעתרו לבג"ץ נגד ההמלצות.

"ניתן להפיק סיפוק מהתהליך"

פרופסור איתן ששינסקי שעמד בראש הוועדה, אמר בראיון ל"תכנית חיסכון", כי הוא מרוצה מהודעת נתניהו. "אני חשבתי שהדוח היה מאוד מאוזן, בעיקר הדוח הסופי בהשוואה לדוח הביניים. אני הרגשתי שאנחנו על קרקע מוצקה מאוזנת, מבחינת ההמלצות שלנו, בדקנו את עצמנו חזור ובדוק".

ששינסקי הוסיף: "צריך להביע את מלוא ההערכה למנהיגות של ראש הממשלה ושר האוצר לאור המערכה שהיתה". לדברי ששינסקי אזרחי ישראל יכולים להפיק סיפוק מהתהליך שבסופו פורסמו המסקנות וכי הוועדה פעלה בתהליך מסודר של תשעה חודשי עבודה מעמיקה.

"רה"מ גילה אומץ ונחישות"

בתגובה להודעת נתניהו אמר הרב מיכאל מלכיאור, שהוביל את המאבק הציבורי לחלוקה צודקת של הרווחים מהגז, כי הוא תומך בהחלטתו לאמץ את מסקנות הוועדה. "ראש הממשלה ושר האוצר גילו אומץ לב ונחישות מול לחצים בלתי נסבלים של תאגידי הגז", הסביר מלכיאור, "וביום כזה חובה על כולנו לברך אותם על כך".

לדברי מלכיאור, למרות ההחלטה לאמץ את המסקנות המלאכה לא תמה. "אני רוצה להזכיר כיצד הצליחו תאגידי הגז לבטל החלטת ממשלה דומה בשנת 2002 ולכן ימשיך פורום פעולה אזרחית לפעול במלוא המרץ עד לאימוץ החקיקה המלאה בכנסת", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק