ועדת ששינסקי: להגדיל רווחי המדינה מהנפט והגז

ועדת ששינסקי לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משאבי הנפט והגז הגישה הערב את מסקנותיה הסופיות בנוגע לגובה המס שהיא ממליצה להטיל על הרווחים הצפויים מתגליות הגז. במרכז ההמלצות: העלאת חלקה של המדינה בהכנסות הנפט והגז משליש כיום ל-50%-62%. צפו בעיקרי המסקנות

עד כמה אנחנו צפויים להרוויח מתגליות הגז שנמצאו לאחרונה סמוך לחופי ישראל? ועדת ששינסקי, בראשות פרופ' איתן ששינסקי, מפרסמת הערב את מסקנותיה הסופיות לגבי גובה המס שיוטל על תמלוגי הגז. כאן בחדשות 2 באינטרנט, העברנו בשידור חי את הגשת הדוח ואת המסקנות שבו.

ההמלצה המרכזית של הדוח, שהוגש הערב לשר האוצר היא העלאת חלקה של המדינה בהכנסות הנפט משליש כיום ל-50%-60%. "אנחנו נמצאים באותו המגרש עם מדינות ה-OECD, שהן ההשוואה הטבעית למדינת ישראל", אמר פרופ' שישינסקי לאחר הגשת הדוח.

בדוח הביניים המליצה הוועדה להגדיל את חלקה מהכנסות הנפט ל-68%, כך שמדובר בירידה של כ-10% בדוח הסופי. בנוסף, המליצה הוועדה להכיר בתמלוגים שניתנו לחלק מהמשקיעים כהוצאה, ובכך להפחית את גודל הרווחים מהם משולם המס.

את מסיבת העיתונאים המיוחדת בה הוגש הדוח פתח שר האוצר, הד"ר יובל שטייניץ. "מדובר בוועדה המקצועית ביותר שהוקמה אי פעם בישראל בתחום משאבי הטבע של הגז והנפט", אמר שטייניץ. "אני רוצה להודות לכל מי שעסק במלאכת הוועדה, למי שליווה אותה ולכל המעורבים בה".

"אזרחי המדינה צריכים ליהנות ממשאבי הטבע"

"אנחנו מדינה שמעודדת יזמות ושוק חופשי בכל התחומים, לרבות האנרגיה", אמר שטייניץ. "אזרחי מדינת ישראל צריכים ליהנות ממשאבי הטבע שלהם לא רק בעקיפין - כי אם גם ישירות, כפי שמקובל בעולם הרחב. אם זה לא קורה - זה בלתי נסבל. אנחנו משנים זאת כאן היום".

ועדת ששינסקי מונתה על ידי שר האוצר באפריל 2010 כדי להמליץ על מודל פיסקלי חדש למיסוי הכנסות המדינה על תגליות נפט וגז. הוועדה מונתה על רקע קביעתו של שטייניץ כי המודל הקיים אנכרוניסטי ומיושן. שר התשתיות הסתייג מהקמתה אך בהסכמתו צורפו אליה שנים מנציגיו, מנכ"ל המשרד שאול צמח והממונה על ענייני הנפט והגז הד"ר יעקב מימרן.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק