פרשן העל הכלכלי מדבר על ישראל

השבוע הגיע לישראל אורח שהוא לא רק פרשן-על כלכלי גלובלי, אלא גם אישיות טלוויזיונית מיוחדת וכובשת. ריצ'רד קווסט הוא שם דבר לא רק בקרב צופי CNN, אלא בעיקר אצל כל מי שמחשיב את עצמו בעולם הפיננסים. בשבוע שעבר הוא היה אורח ועידת גלובס לעסקים כאן בארץ ואנחנו שאלנו אותו עלינו – ועל העולם

המשבר הכלכלי הגדול הכיר לעולם את הפרשן הכלכלי של ה-CNN ריצ'רד קווסט. מהסגנון המיוחד שלו אי אפשר להתחמק, וגם לא לעמוד בקצב של מי שרץ מהר ממקום למקום ולא מפסיק לדבר ולצחוק.

בשבוע שעבר הגיע הפרשן הכלכלי הנצפה ביותר בעולם לכמה ימים לישראל כדי להתרשם מקרוב מהכלכלה הקטנה ששטה בקלות בים הסוער והמשברי. "יוון נכנסה למשבר ומלא מדינות היו באמצע ואתם הייתם ממש כמו 'הקטר הקטן שיכול'", פותח קווסט בדימוי מעניין על ישראל ועל האופן שבו שרדה את המשבר הכלכלי.

קווסט מכיר היטב את הנתונים על מחירי הנדל"ן המטפסים בישראל, אבל אומר שזו עדיין לא בועה. "כרגע זה שוק אמיתי, אבל הוא מבעבע. המחירים מבעבעים. המצב הזה יכול להיות גרוע יותר", הוא מזהיר ומוסיף: "כשרוצים להתמודד עם מחירים מעלים את הריבית, אבל בנק ישראל לא יעלה עוד את הריבית כי זה מסוכן".

למה כדאי להקשיב לקווסט? מהסיבה הפשוטה שכל העולם עושה את זה וגם כי אי אפשר ממש להתעלם מהסגנון שלו. קווסט חי עסקים, נושם עסקים ונוסע במחלקת עסקים בין בירות העסקים של העולם. כבר עשור שהוא ב-CNN, אבל המשבר הכלכלי היה זה שחשף אותו לעולם.

קווסט ידע לתרגם בזמן אמת את המספרים המפחידים לסיפור מובן לכל איש ולכל כיס והפך לגורו כלכלי. "ב-2008 ו-2009, כששוק האשראי נעצר, התקרבנו יותר מכפי שהיינו רוצים אי פעם ליום הדין הכלכלי", הוא אומר ומציין שהעולם היה קרוב מאוד לחדלות פירעון מוחלטת.

בינתיים, טוען קווסט, יהודי במקורו, אפשר להסתדר בישראל באמצעות שימוש קל בשני ביטויים פשוטים: "בסדר!" ו"רגע! רגע!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק