האוצר נכנע: תעריפי המים לא יעלו ב-1 בינואר

יו"ר ועדת הכספים משה גפני פנה למשרד האוצר וטען כי העלאות במחירי המים עברו כל פרופורציה והן מכבידות בצורה בלתי רגילה על האזרחים. האוצר ויתר - ובשלב זה ההעלאה הנוספת, שתוכננה לראשית השנה הבאה, בשיעור של 2% נדחתה. גורם באוצר: "אין צפי להעלאות נוספות של תעריף המים בתקופה הקרובה"

משה גפני לחץ - והאוצר ויתר: מחירי המים לא יעלו בהעלאה שתוכננה ל-1 בינואר. בעקבות פנייתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני למשרד האוצר לביטול ההעלאה, הודיע היום הממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן כי ההעלאה הקרובה לא תתבצע נכון לרגע זה. גפני טען כי העלאות במחירי המים עברו כל פרופורציה והן מכבידות בצורה בלתי רגילה על האזרחים.

"מים מותפלים עולים יותר ממים טבעיים וצריך לכסות את עלויות ההולכה של חברת מקורות", הסביר היום מקור במשרד האוצר את הכוונה של מועצת רשות המים להעלות את תעריפי המים ב-2% נוספים החל ב-1 בינואר. זו הפעם השלישית השנה שרשות המים מעלה את תעריפי המים, בשיעור מצטבר של כ-33%. הפעם האחרונה שבה עודכנו התעריפים הייתה ביולי, אז התייקרו המים ב-6%, לאחר עדכון נרחב יותר של התעריף בינואר, אז התייקרו המים ב-25%.

לקראת ה"פעימה השלישית" בייקור המים התכנסה מועצת רשות המים בשבוע שחלף כמה פעמים, ושמעה הסתייגויות והתנגדויות למהלך. עם זאת, יש בכוונתה להוציא אל הפועל היום את העדכון שייכנס לתוקף בתחילת 2011.

"בשנים הקרובות אין צפי להעלאה נוספת של המים"

מקור באוצר טען היום כי "אין מנוס ממהלכים אלה, שכן מדובר בהעלאת תעריפי המים הנגזרת מרפורמה מקיפה שעליה הוחלט בתחילת השנה. כך הוחלט על ייקור המים בכ-40%, ויישומה חולק לשלוש פעימות". לדבריו, הסיבה העיקרית להעלאת התעריפים היא תמיכה בתוכנית הפיתוח וההשקעות של חברת מקורות, שעלותה נאמדת ב-1.2 מיליארד שקל.

חברת מקורות אמונה על הולכת המים ממתקני ההתפלה ומהמוביל הארצי אל הערים והיישובים השונים, ומשם אספקת המים לרשויות ולתושבים נעשית באמצעות תאגידי המים. "כיום, כ-300 מיליון קוב המוזרמים למשקי הבית הם מים מותפלים. מדובר בכחצי מכמות המים המסופקים למשקי הבית והעלויות גבוהות", אמרו באוצר.

הם הוסיפו וטענו היום כי "אין צפי בתקופה הקרובה, ואולי בשנים הקרובות, להעלאה נוספת של תעריפי המים ומכאן, אחרי ההתייעלות במשק המים שנמצאת בעיצומה, התעריפים יתחילו רק לרדת". בראשית השבוע הציג שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, לממשלה את תוכנית החירום של רשות המים ולפיה בפברואר תובא לדיון סוגיית מס הבצורת וזאת, במקרה שגם החורף הנוכחי יהיה שחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק