נתניהו: "מה שחשוב זה לדבר על נושאי הליבה"

ראש הממשלה הגיע היום לוועידת גלובס לעסקים והתייחס ליוזמה האמריקנית שהציגה הילרי קלינטון. "אני מברך על העובדה שאלו הנושאים שבהם נדון עכשיו", אמר נתניהו. "נמשיך לדבר על נושאי הליבה וכשהפערים יצטמצמו נדון במתווה להסכם שלום אמיתי". צפו בנאום נתניהו והצטרפו לשידור החי מהוועידה

מברך על החזרה לשיחות העקיפות: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר ליוזמה האמריקנית שהציגה הילרי קלינטון בכנס סבן. "ארצות הברית השכילה להבין שאחרי חצי שנה של דיון עקר על עתיד ההתנחלויות, החשוב הוא להגיע ולדבר על נושאי הליבה", אמר נתניהו בוועידת גלובס לעסקים, אותה אנו מעבירים בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"צריך לדון בנושאים שבאמת מעכבים את השלום: שאלת ההכרה הפלסטינית בישראל, הסדרי הביטחון, סוגיית הפליטים ונושאים נוספים", הסביר ראש הממשלה. "אני מקבל בברכה את ההחלטה האמריקנית, היא טובה לישראל וטובה לשלום", הוסיף נתניהו.

נתניהו: "חייבים להפחית מיסים"

נתניהו התייחס גם לעתיד הכלכלה הישראלית. "הקטנת ההוצאות הממשלתיות היא הדבר שהציל אותנו במשבר הכלכלי האחרון. אין כסף חינם ואם רוצים יותר חינוך, צריך לקצץ במקומות אחרים", אמר נתניהו. "אי אפשר להוציא יותר ממה שאתה מכניס", הוסיף ראש הממשלה.

"הכלכלות שממשיכות לצמוח הן כלכלות בהן העובדים והמנהלים מרווחים ולכן צריך להבטיח את הרווחים הללו באמצעות הורדת שיעורי מס החברות ומס ההכנסה", הסביר נתניהו. "הפחתת המיסים תביא לצמיחה שתאפשר להגדיל את ההוצאות של חינוך וקצבאות לאוכלוסיות חלשות", הוא הוסיף.

הפאנלים היום יעסקו במגוון נושאים. בין היתר ידונו עורכי עיתונים כלכליים בחו"ל ואנשי אקדמיה באופן שבה נתפסת כלכלת ישראל בראי העולם. הם יעסקוו בהשפעת המצב הפוליטי על מעמדה של ישראל בעולם הכלכלה, ב"מלחמת המטבעות" של ארצות הברית וסין ובטכנולוגיה כמנוע הצמיחה המרכזי של ישראל.

איך עוצרים את העלייה במחירי הנדל"ן?

את הוועידה פתח אתמול נשיא המדינה שמעון פרס, ולאחר מכן התפנו באי הכנס לעסוק בדיון על הסכנות המיידיות בכלכלה העולמית. בפאנל שעסק בנושא השתתפו יו"ר בנק לאומי דוד ברודט, ומי שבעבר שימש כנגיד בנק ישראל, פרופסור יעקב פרנקל, היום יו"ר חברת ההשקעות העולמית הגדולה JP.

בהמשך היום התקיים פאנל באחד הנושאים הכלכליים הבוערים כיום בישראל: חלוקת התמלוגים מתגליות הגז. בפאנל השתתפו גורמים משוק האנרגיה וכמו כן השר לתשתיות לאומיות, עוזי לנדאו. הפאנל שהתקיים מיד אחריו ניסה להראות כיצד הכלכלה יכולה למצב את ישראל בעולם בצורה טובה יותר. בין משתתפי הפאנל היו שי אגסי, מנכ"ל חברת ייצור המכוניות "בטר פלייס", שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ועופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס.

אחר הצהריים התקיים עוד פאנל בנושא בוער: מחירי הנדל"ן בישראל. במהלך הדיון ניסו המשתתפים לענות על השאלה אם עצירת העלייה במחירי הנדל"ן היא אפשרית, ואם לא, האם הממשלה צריכה להתערב. הפאנל התקיים במעמד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ונשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל.

הנשיא פרס: "המהלכים הגלובליים מאיימים על ישראל"

נשיא המדינה שמעון פרס נאם כבר אתמול בפתיחת הוועידה. "העולם הגלובלי הומשל לעולם של מדינות השטות על ספינות בים", פתח פרס את דבריו. "עיקר הדאגה היה למנוע התנגשות בין הספינות. לאניה הזו אין עדיין קברניט, אין צוות ואין שליטה על הנעשה בתאים".

"שתי הבעיות הביטחוניות הגדולות, הטרור והטילים, אינם מוגבלים למקום או למדינה", המשיך הנשיא. "גם הטיל וגם הטרוריסט אינם מכבדים גבולות, ואינם כפופים לחוקים. לא צריך עם שלם, מספיק אגד לא גדול של אנשים לפוצץ גורדי שחקים, בכל מקום, בנשק שכושר פגיעתו נמצא בעלייה מתמדת".

"מה שמאיים על ישראל הם המהלכים הגלובליים, כמו התגברות האיסלאמיזציה הקיצונית והתרחבות הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל", אמר פרס. "מה שעשוי לסייע לישראל הוא תהליך השלום. תהליך השלום משמעותי מבחינה גלובלית. וכן הצטיינות מדעית הנחשבת לתרומה עולמית".

"עלינו להעלות את יכולתנו מול היכולת העולם לפגוע בנו", המשיך הנשיא. "אנו עם קטן ואנו זקוקים למצות את מלוא יכולתינו הרוחנית והאינטלקטואלית. אתם היושבים כאן יכולים להרים תרומה נכבדת ליעד זה. גילינו אוצרות טבע חשובים, אבל אוצרות האדם נותרו החשובים ביותר. עלינו לשלב את אוצרות הטבע ואת אוצרות האדם כדי ליצור מנוף שיאפשר לנו לשמור על שילובה של ישראל בעולם החדש ושמירה על מקומה הייחודי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק