פרס: סין מנסה לקנות את העולם

מהן הסכנות המיידיות לכלכלה העולמית? איך צריך לחלק את התמלוגים מתגליות הגז בישראל? ואיך עוצרים את ההשתוללות במחירי הנדל"ן? על כל השאלות הללו ניסו לענות בועידת גלובס לעסקים שהתקיימה היום

אירועי ועידת גלובס השנתית לעסקים, נפתחו אתמול עם הענקת תואר "איש השנה בכלכלה" לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ותעסוק היום במגוון נושאים כלכליים שעל סדר היום. הוועידה והנאומים המרכזיים הועברו בשידור חי לאורך כל היום בחדשות 2 באינטרנט ממלון דיוויד אינטרקונטיננטל שבת"א.

את הוועידה פתח נשיא המדינה שמעון פרס, ולאחר מכן התפנו באי הכנס לעסוק בדיון על הסכנות המיידיות בכלכלה העולמית. בפאנל שעסק בנושא השתתפו יו"ר בנק לאומי דוד ברודט, ומי שבעבר שימש כנגיד בנק ישראל, פרופסור יעקב פרנקל, היום יו"ר חברת ההשקעות העולמית הגדולה JP.

איך עוצרים את העלייה במחירי הנדל"ן?

בהמשך היום התקיים פאנל באחד הנושאים הכלכליים הבוערים כיום בישראל: חלוקת התמלוגים מתגליות הגז. בפאנל השתתפו גורמים משוק האנרגיה וכמו כן השר לתשתיות לאומיות, עוזי לנדאו. הפאנל שהתקיים מיד אחריו ניסה להראות כיצד הכלכלה יכולה למצב את ישראל בעולם בצורה טובה יותר. בין משתתפי הפאנל היו שי אגסי, מנכ"ל חברת ייצור המכוניות "בטר פלייס", שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ועופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס.

אחר הצהריים התקיים עוד פאנל בנושא בוער: מחירי הנדל"ן בישראל. במהלך הדיון ניסו המשתתפים לענות על השאלה אם עצירת העלייה במחירי הנדל"ן היא אפשרית, ואם לא, האם הממשלה צריכה להתערב. הפאנל התקיים במעמד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ונשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל.

הכנס יימשך גם מחר, וייפתח בנאום של רה"מ בנימין נתניהו על העתיד הכלכלי של ישראל.

הנשיא פרס: "המהלכים הגלובליים מאיימים על ישראל"

נשיא המדינה שמעון פרס נאם הבוקר בפתיחת הוועידה. "העולם הגלובלי הומשל לעולם של מדינות השטות על ספינות בים", פתח פרס את דבריו. "עיקר הדאגה היה למנוע התנגשות בין הספינות. לאניה הזו אין עדיין קברניט, אין צוות ואין שליטה על הנעשה בתאים".

"שתי הבעיות הביטחוניות הגדולות, הטרור והטילים, אינם מוגבלים למקום או למדינה", המשיך הנשיא. "גם הטיל וגם הטרוריסט אינם מכבדים גבולות, ואינם כפופים לחוקים. לא צריך עם שלם, מספיק אגד לא גדול של אנשים לפוצץ גורדי שחקים, בכל מקום, בנשק שכושר פגיעתו נמצא בעלייה מתמדת".

"מה שמאיים על ישראל הם המהלכים הגלובליים, כמו התגברות האיסלאמיזציה הקיצונית והתרחבות הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל", אמר פרס. "מה שעשוי לסייע לישראל הוא תהליך השלום. תהליך השלום משמעותי מבחינה גלובלית. וכן הצטיינות מדעית הנחשבת לתרומה עולמית".

"עלינו להעלות את יכולתנו מול היכולת העולם לפגוע בנו", המשיך הנשיא. "אנו עם קטן ואנו זקוקים למצות את מלוא יכולתינו הרוחנית והאינטלקטואלית. אתם היושבים כאן יכולים להרים תרומה נכבדת ליעד זה. גילינו אוצרות טבע חשובים, אבל אוצרות האדם נותרו החשובים ביותר. עלינו לשלב את אוצרות הטבע ואת אוצרות האדם כדי ליצור מנוף שיאפשר לנו לשמור על שילובה של ישראל בעולם החדש ושמירה על מקומה הייחודי".