מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

השריפה הקשה בכרמל פגעה ב-250 בתים, מתוכם 70 נשרפו כליל. בנוסף נפגעו גם שטחים חקלאים ועסקים פרטיים. הממשלה מבטיחה אומדן מדויק לנזקים בתוך שבוע, וטיפול מהיר ומסור. מה עושים עד אז? כל התשובות

בכרמל עוד מכבים את שאריותיה של שריפת הענק, אך בינתיים נשארו מאות משפחות, חקלאים ובעלי עסקים שאיבדו רכוש רב, חלקם איבדו את כל מה שהיה להם. ההערכות האופטימיות מדברות על נזקים בהיקף מצטבר של 300 מיליון שקלים. ההערכות הפסימיות מדברות על נזק של מיליארד שקלים.

למי לפנות?

בשלב זה מבקשים במשרד האוצר מהפונים אליהם - לפנות לרשויות המקומיות. הרשויות עצמן לא יפעלו לפני שיהיה אומדן מדויק של הנזקים. על מנת לטפל בתהליך במהירות, הממשלה הקימה צוותים לבדיקת היקף הנזק והקציבה להם שבוע כדי לסיים את ההערכה.

הביטוח מכסה את הבית ותכולתו?

מבין 250 הבתים שניזוקו, 70 נשרפו כליל. רוב הבתים אמנם מכוסים על ידי חברות ביטוח, אך אלו מערימות קשיים על המבוטחים. במשרד האוצר הבטיחו פיקוח והשגחה על מנת לדאוג שהפיצוי יינתן בקלות ובזמן.

מה עושה מי שאינו מבוטח?

לעומת זאת, אלה אשר אינם מבוטחים יקבלו ככל הנראה פיצוי מהממשלה, אך הממשלה חוששת מיצירת תקדים אשר יעודד אנשים להימנע מלבטח את רכושם. ראש הממשלה אמר שאינו רוצה בירוקרטיה מיותרת ולדבריו, הדרך הטובה ביותר להימנע מכך היא לקבוע קריטריונים ברורים לזכאות לפיצוי.

במשרד הבינוי והשיכון אומרים כי מגובשת שם תוכנית לסיוע בשכר דירה למשפחות שבתיהן נפגעו בשריפה, ואינן יכולות לשוב ולגור בביתן בזמן הקרוב, במידה ודיור חלופי אינו מכוסה בפוליסת הביטוח.

תכנית משרד הבינוי והשיכון לשיקום

משרד הבינוי והשיכון, שהופקד על הטיפול ביישובים שנפגעו, מגבש תוכנית מפורטת לשיקום הנזקים הפיזיים מן השריפה וסיוע בשכר דירה, לצורך דיור חלופי למשפחות שביתם ניזוק.

"בכל היישובים תידרש תוכנית לשיקום התשתיות הפיזיות שנפגעו בשריפה - תשתית תת-קרקעית, כבישים, מדרכות ונוי", נמסר מהמשרד. "בבתים שנפגע ובשריפה - ייבדק הכיסוי הביטוחי בגינם ובהתאם תגובש החלטה".

עוד נמסר, "לגבי קיבוץ בית אורן - יידרש תכנון וביצוע לשיקום שטח הקיבוץ שנשרף". לגבי הדיור החלופי למי שביתו נשרף, נמסר: "משרד הבינוי והשיכון מגבש תוכנית לסיוע בשכר דירה למשפחות שבתיהן נפגעו בשריפה, ואינן יכולות לשוב ולגור בביתן בזמן הקרוב, במידה ודיור חלופי אינו מכוסה בפוליסת הביטוח".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק