מאות חקלאים הפגינו ברחבי הארץ

מאות חקלאים הפגינו בצהריים במחאה על מכסות העובדים הזרים בשורה של צמתים מרכזיים ברחבי הארץ. המפגינים הניפו שלטים בנוסח "הפחתת מכסת העובדים הזרים - גזר דין מוות לחקלאות", "פעם עובד אדמה - היום אובד עצות", וגם: "הממשלה מחסלת מפעל חיים של 50 שנה". בשלב זה אין מחסור ברשתות השיווק

מחריפים את המאבק: אחרי שאתמול הם עצרו את האספקה לשווקים, בצהריים הפגינו החקלאים בשמונה צמתים מרכזיים ברחבי הארץ. החקלאים דורשים לבטל את הקיצוץ במכסת העובדים הזרים ולבטל את האגרות המוטלות עליהם. את ההפגנה בצומת נתיבות העברנו בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

מאות החקלאים המפגינים הניפו שלטים בנוסח "הפחתת מכסת העובדים הזרים - גזר דין מוות לחקלאות", "פעם עובד אדמה - היום אובד עצות", "עגבניה או מלפפון - בקרוב תצטרך לבחור" וגם: "הממשלה מחסלת מפעל חיים של 50 שנה". המפגינים מחלקים פרחים וגם ירקות לנהגים שחולפים בכביש.

מאיר יפרח, מנכ"ל ארגון מגדלי הירקות, אמר לחדשות 2 במהלך ההפגנה כי "עובדים זרים זה לא מתנה
והחקלאים עומדים על כך עד הסוף", והוסיף כי "החקלאים לוקחים אוכל מהפה שלהם כדי לשלם לעובדים הזרים". אחד החקלאים האחרים קרא: "אם נהייה תלויים בחסדי הפוליטיקאים - אנחנו אבודים".

ח"כ מירי רגב מהליכוד הגיעה גם היא להפגנה כדי לחזק את ידי החקלאים. "הדבר היחידי שיכול שר הפנים לעשות זה להגדיל את מכסות העובדים הזרים", אמרה רגב לחדשות 2. "אין לחקלאים ידיים עובדות, אנחנו מאבדים את החקלאות לטובת ערבים שקונים מיהודים את האדמות. צריך להחזיר את העובדים הזרים בפיקוח, שיידעו בדיוק כמה עובדים מגיעים לכל חקלאי, כדי שנצליח לעבד את האדמה ולהביא תוצרת".

מחאת החקלאים מגיעה בעקבות החלטת הממשלה לקצץ במכסת העובדים הזרים לחקלאות. כיום מאושרים 28 אלף עובדים זרים, החקלאים טוענים כי חסר להם כ-4,000 עובדים וכעת הממשלה מבקשת לקצץ ב-15 אלף עובדים מאושרים.

השביתה החלה כהתארגנות של קבוצה גדולה של חקלאים ואליה הצטרפו כל ארגוני החקלאים לרבות התאחדות חקלאי ישראל. בשבוע שעבר נודע כי גם השווקים הסיטונאים הצטרפו לשביתה ולא יפעלו. בעקבות השביתה הופסקה החל מהבוקר אספקת פירות, ירקות, ביצים, חלב, דגים ועופות וכן נסגרו המשחטות לעופות ובקר.

ברשתות השיווק מרגיעים: "אין מחסור"

בינתיים, בדיקה שערכו ב"גלובס" הבוקר מגלה כי ירקות, פירות, ביצים ומצרכים בסיסיים אחרים המסופקים על ידי החקלאים עדיין זמינים בשווקים הסיטונאיים ברחבי הארץ.

בניגוד להצהרות על סגירת השווקים הסיטונאים, השוק הסיטונאי בירושלים פועל באופן מלא וגם השוק הסיטונאי בצריפין פועל באופן חלקי. יתרה מכך, גם הבוקר נכנסו משאיות לשווקים הסיטונאים וסיפקו סחורה, אם כי באופן מצומצם. לשוק הסיטונאי בירושלים נכנסה משאית של חברת "בראשית" וגם לשוק הסיטונאי בצריפין נכנסו יותר משלוש משאיות.

"חסר קצת סלק אדום. חוץ מזה יש הכל. החקלאים לא מספקים סחורה אבל הם קטפו הרבה ביום שישי ואתמול כך שיש לנו הרבה סחורה. אני מאמין שגם ביום רביעי תהיה סחורה ותהיה פעילות בשוק", אומר רוני מזרחי, יו"ר ועד הסיטונאים בירושלים.

בהתייחס להחלטה לפתוח את השוק הסיטונאי, אומר מזרחי, "חברת ביכורי שדה דרום, חברת ביכורי השקמה, שיווק המאה וכל המחלקים למיניהם שמחלקים למרכולים הגדולים לא שובתים. הם אומנם אמנם לא יקבלו תוצרת חדשה מחקלאים אבל יש להם סחורה והם מחלקים, לכן לא הצטרפנו לשביתה".

מנהל השוק הסיטונאי בצריפין, גדעון הראל, אומר ל"גלובס", "לא שמעת ממני שהשוק הסגור. כל סיטונאי מחליט לפתוח או לסגור בהתאם למצב הסחורה שלו. השוק הסיטונאי כמי שמשכיר לדיירים את המקום, לא יכול לסגור את השוק. אני לא אגיד שלא נכנסה אף משאית עם סחורה אבל בהשוואת היממה האחרונה ליממה רגילה, המספרים מאוד קטנים. 6%-7% מהמשאיות נכנסו".

יעקב נוימן, ממנהיגי שביתת החקלאים, אומר בתגובה: "זו לא שביתה אמיתית אלא שביתת אזהרה כדי שיבינו. יש סיכוי גדול שנאריך את השביתה גם ליום חמישי כי השטח לוחץ על ההנהגה להשבית. השביתה הבאה תתחיל ביום שישי ולא יהיה אפשר לאגור. מתי הם יאגרו? חמישי עד ראשון? יהיה להם כבר יומיים שהירקות יתחילו להירקב. ההיענות היום היא מלאה. אנחנו מרוצים מאוד מההיענות העצומה והשטח באטרף להמשיך עוד יום".