הפגישה נכשלה: איום השביתה נמשך

הבוקר הסתיימה ללא תוצאות פגישתם של שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עייני. בהמשך השבוע ימשיכו הצדדים לדון בפערים ביניהם כדי למנוע את השביתה הצפויה ביום ג'. הצדדים לא מסכימים על תוספת השכר במגזר הציבורי: בעוד ההסתדרות דורשת תוספת של 10.5%, האוצר מסכים ל-1.5% בלבד

למרות המאמצים - איום השביתה לא הוסר: פגישתם של יו"ר ההסתדרות ושר האוצר נגמרה מבלי שהצדדים הצליחו להגיע להסכמה על תוספת השכר למגזר הציבורי. אחרי ההכרזה על סכסוך עבודה לפני כשבועיים, נראה כי נציגי האיגודים המקצועיים מתכוונים להוציא לפועל את איומיהם בשביתה כללית במשק ולהתחיל בשביתה כללית במשק החל מיום שלישי בעשה 6:00 בבוקר.

בתחילת השבוע ישובו הצדדים להיפגש בתקווה להימנע מהשבתת המשק. בשלב זה הפערים בין הצדדים נראים קשים מאוד לגישור וספק אם יהיה ניתן למנע את המשבר.

מה הסיבות לשביתה?

המאבק הפעם עוסק בהסכמי שכר: בהסתדרות דורשים תוספת של 10.5% על השנים 2009-2011 - כל שנה על 3.5% ובאוצר מסכימים רק על 1.5% - כך שהפערים בין הצדדים די גדולים. בניסיון למנוע את השביתה שתגרום נזק כלכלי כבד, ייפגש מחר שר האוצר יובל שטייניץ עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני בניסיון לגשר על הפערים.

מי הגופים שישבתו?

כל משרדי הממשלה, המרכז השלטון המקומי, דן, אגד, נמלי הים, נתב"ג, חברת החשמל, המוסד לביטוח לאומי, המועצות הדתיות, בתי חולים ממשלתיים, מד"א, שירותי בריאות כללית, המוסדות להשכלה גבוהה, ויצ"ו, נעמ"ת, רשתות "אורט" ו-"עמל". הסתדרות המורים בשלב זה לא מצטרפים לשביתה, אולם אם יחליטו לשבות - השביתה תכלול גם את בתי הספר היסודיים וחלק מחטיבות הביניים.

מה קרה בשביתה האחרונה?

השביתה האחרונה שנערכה על רקע הסכמי שכר התרחשה בקיץ 2007. היא כללה את כל המשק למעט נתב"ג. השביתה נמשכה יום אחד בלבד.

בפגישה שהתקיימה אמש אמר יו"ר ההסתדרות עיני כי הוא יעשה הכל על מנת למנוע שביתה. בנוסף גורמים בהסתדרות מוסיפים כי הם מקווים שהמגעים יבשילו עד למועד השביתה כך שהשביתה תימנע.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן ציין כי במשא ומתן שקיים עם משרד האוצר בששת החודשים האחרונים הושגו כבר שלושה נושאים הקשורים לזכויות עובדי המגזר הציבורי: ימי פדיון למחלה, תוספת למעונות ותוספת להפרשות לפנסיה. ניסנקורן ציין שעניינים אלה הם מחוץ לעלות תוספת השכר שדורשת ההסתדרות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק