אתם שואלים, מומחה המשכנתא עונה

העלייה במחירי המשכנתאות מדאיגה את כולם: זוגות צעירים שרוצים לקנות בית, הורים שמעוניינים להרחיב את המשפחה וגם משקיעים. הצטרפו אלינו לצ'ט מיוחד בחדשות 2 בפייסבוק עם המומחה למשכנתאות, יוסי פריימן, ותוכלו לקבל תשובות על כל השאלות המטרידות. זה הזמן לברר מתי בדיוק תוכלו לממש את חלום הדירה

רוצים לקנות בית ולא מבינים את משמעות צעדי בנק ישראל? אנחנו כאן בשביל לענות על כל השאלות.

מומחה המשכנתאות יוסי פריימן יערוך בשעות הצהריים צ'ט מיוחד בחדשות 2 בפייסבוק בנושא המשכנתאות, וישיב לכל השאלות המטרידות. אתם יכולים להיכנס לעמוד הבית שלנו כבר עכשיו ולהתחיל לשאול. בינתיים אספנו כאן את הנתונים המרכזיים על ההחלטה, ושאלות נפוצות.

היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק והתחילו לשאול שאלות 

אתמול בערב הודיע נגיד בנק ישראל על ייקור דרמטי של המשכנתאות בשוק הנדל"ן. על פי התקנות החדשות, בהלוואות שמעל 800 אלף שקל בהן מרכיב הריבית המשתנה הוא לפחות 25% (כמעט כל ההלוואות החדשות בשוק) ושיעור המימון שנלקח הוא 60% ומעלה (הלוואות במינוף גבוה) -הבנק יצטרך להקצות הון של 100% במקום 35%. הנחייה דומה שניתנה בפברואר ריסקה את טרנד קבוצות הרכישה.

"זו החמרה משמעותית במימון המשכנתאות ומשמעותה ייקור של הריבית בלפחות אחוז שלם", אומר בנקאי בכיר. הקצאת הון של 100% משמעותה שהבנק יתייחס להלוואת משכנתא כאילו נתן אשראי עסקי ולא אשראי קמעונאי ויתמחר בהתאם את הריבית ללווה. ההנחייה לא תחול על הלוואות של זכאי משרד השיכון או על הלוואות הנמוכות מ-800 אלף שקל.

מתי יוצאת לפועל ההחלטה?

ההנחייה היא מיידית, ורלוונטית לכל נוטלי המשכנתאות מהיום ואילך. מי שלקח כבר משכנתא עד היום - אין ההחלטה נוגעת אליו.

מה תוכן ומשמעות הנחייה?

בפועל, לא הורה הנגיד על העלאת הריבית, כי אם על העלאה נקודתית של הריבית על חלק מהמשכנתאות. מי שלוקח הלוואת משכנתא הנאמדת בסכום הגבוה מ-800 אלף שקלים, לרכישת נכס שערכו הוא לפחות מיליון ו-300 אלף שקלים. מי שייקח את ההלוואה הזו, מורה הנגיד להעלות לו את הריבית בין חצי אחוז לאחוז שלם.

מדוע הנגיד מבצע את הצעד הזה?

ההוראה הזו של הנגיד מתבצעת בשל "חגיגת המשכנתאות" בשנתיים האחרונות במשק. זאת, בשל הריבית הנמוכה עליה שמר אותו הנגיד. הודות לריבית הנמוכה, לקחו עוד ועוד זוגות הלוואות לרכישת נכס, מבלי לקחת בחשבון שההחזר החודשי עלול לעלות פתאום באופן דרמטי. גם הבנקים לא העניקו לכך תשומת לב מספקת. במהלך הזה מבקש פישר לומר, כי הוא שם למעשה סוף ל"חגיגה".

מטרת המהלך היא לדאוג ליציבות של הבנקים - אך במקביל מנסה הנגיד להשיג הורדה של מחירי הנדל"ן בשוק: אם יהיה קשה יותר לקחת משכנתא, יירד הביקוש לדירות ואז מחירי הנדל"ן יירדו בהדרגה. בצעד הקודם שלו הנגיד לא הצליח - אולי בצעד הזה הוא יצליח.