על אילו ירקות תשלמו בקרוב יותר?

בזמן הקרוב צפויים ירקות ופירות רבים להתייקר, כך מזהיר הבוקר מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות. המשבר, שצפוי לכלול גם מלפפונים, חצילים, כרוב, סלק וצנוניות, יגיע בעקבות שורה של גורמים, ביניהם משבר המים והצמצום במספר העובדים הזרים. "על תושבי ישראל להתרגל למחירים הגבוהים", אומר יפרח

"הזהב האדום" בדרך להוזלה, אבל המשבר מתרחב, כנראה (רויטרס)

עוד לא הספקנו להתאושש ממשבר מחירי העגבניות שעדיין מכאיב לנו בכיס, וכעת החקלאים מזהירים - בקרוב צפויים ירקות ופירות נוספים להתייקר בגלל השרב והמחסור במים. בין הירקות שייפגעו: מלפפונים, כרוב, חצילים, סלק וצנוניות.

"ככל שהאקלים יתחמם יהיה קשה יותר לגדל ירקות בקיץ", מסביר הבוקר מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות, לכתב העיתון מעריב. "יהיה צורך לקרר אותם והוצאות הקירור גבוהות", אומר יפרח והוסיף כי גם נושא הקצבת המים הוא גורם שיכול להשפיע על ההתייקרות.

הקיצוץ בעובדים הזרים צפוי אף הוא להשפיע על התייקרות המחירים, מאחר שאם לא יהיו עובדים לקטוף את הירקות, החקלאים לא יזרעו או שהירקות יישארו בשדות. "על מזג האוויר אי אפשר להשפיע", אומר יפרח.

"לעומת זאת, הקצאת המים ועובדים זרים - אלה בידי אדם. אנו דורשים ממשרד החקלאות והאוצר לבחון שוב את תכנית הקיצוצים, הן של המים והן של העובדים הזרים, ולהחזיר את המכסות. בכל מקרה, על תושבי ישראל להתרגל למחירים הגבוהים", מוסיף יפרח.

משרד האוצר: המכס על העגבניות יוזל

בעקבות זינוק של 74% במחירי העגבניות בחודש ספטמבר החליטה אתמול רשות המסים בהוראת שעה לבטל את המכס על העגבניות, מהלך שאמור להוזיל את עלותן ב-90 אגורות לק"ג ולהקל על תהליך ייבואן לישראל.

הפטור ממכס הגיע לאחר שבישראל החליטו לייבא עגבניות כתוצאה מהמחסור בשוק. על צו הפטור חתם שר האוצר יובל שטייניץ, לאחר פנייה של שר החקלאות למנהל רשות המסים.

ביטול המכס אמור לווסת את הענף, במטרה להקטין את המחסור אליו נקלע בשל נזקי האקלים בקיץ, ובכך גם לגרום לירידה במחירים. הפטור ממכס הינו עד סוף שנת 2010, במסגרת מכסה של 4,000 טון ומאפשר ייבוא מכל העולם, כאשר אחד הכיוונים שנבדק הוא ייבוא עגבניות מטורקיה.

העגבניות הקפיצו את המדד ב-0.3%

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.3% - כך פרסמה בשבוע שעבר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. האינפלציה השנתית (12 חודשים האחרונים) עומדת על 2.4%, קרי 0.5% מעל אמצע טווח יעד המחירים שקבע הממשלה (1-3%). הציפיות בשוק לפני פרסום המדד נעו בין 0% לעלייה של 0.5%, כך שהמדד בפועל יצא באמצע טווח התחזיות.

בהתאם לציפיות, הושפע מדד ספטמבר מהזינוק החד במחירי הירקות הטריים: מחיר העגבניות זינק בחודש זה ב-74.3% ותרם כמחצית מעליית המדד. יחד עם העגבניות כיכבו המלפפונים עם זינוק של 35%.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק