משרד האוצר מעניק פטור ממכס על עגבניות

אחרי שמחיר "הזהב האדום" הרקיע שחקים וחצה את רף ה-20 שקלים, עשה היום שר האוצר יובל שטייניץ צעד נוסף לקראת הוזלת המחירים - מתן פטור ממכס על ייבוא עגבניות. כעת יתאפשר לחקלאים לייבא עגבניות במחיר יותר זול. אחד הכיוונים שנבדקים הוא לייבא עגבניות דווקא מטורקיה

"הזהב האדום" בדרך להוזלה? (רויטרס)

בעקבות זינוק של 74% במחירי העגבניות בחודש ספטמבר החליטה רשות המסים בהוראת שעה לבטל את המכס על העגבניות, מהלך שאמור להוזיל את עלותן ב-90 אגורות לק"ג ולהקל על תהליך ייבואן לישראל.

הפטור ממכס הגיע לאחר שבישראל החליטו לייבא עגבניות כתוצאה מהמחסור בשוק. על צו הפטור חתם שר האוצר יובל שטייניץ, לאחר פנייה של שר החקלאות למנהל רשות המסים.

ביטול המכס אמור לווסת את הענף, במטרה להקטין את המחסור אליו נקלע בשל נזקי האקלים בקיץ, ובכך גם לגרום לירידה במחירים. הפטור ממכס הינו עד סוף שנת 2010, במסגרת מכסה של 4,000 טון ומאפשר ייבוא מכל העולם, כאשר אחד הכיוונים שנבדק הוא ייבוא עגבניות מטורקיה.

העגבניות הקפיצו את המדד ב-0.3%

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.3% - כך פרסמה בשבוע שעבר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. האינפלציה השנתית (12 חודשים האחרונים) עומדת על 2.4%, קרי 0.5% מעל אמצע טווח יעד המחירים שקבע הממשלה (1-3%). הציפיות בשוק לפני פרסום המדד נעו בין 0% לעלייה של 0.5%, כך שהמדד בפועל יצא באמצע טווח התחזיות.

בהתאם לציפיות, הושפע מדד ספטמבר מהזינוק החד במחירי הירקות הטריים: מחיר העגבניות זינק בחודש זה ב-74.3% ותרם כמחצית מעליית המדד. יחד עם העגבניות כיכבו המלפפונים עם זינוק של 35%.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק