כנס משרד התמ"ת: "חייבים לדאוג לקדם את החרדים והערבים"

דיון סוער בפתיחת כנס משרד התמ"ת. שר השיכון: "החרדים רוצים לצאת לעבוד ולא לחיות בעוני; יש שינוי תפיסה בראש. אבישי ברוורמן טען: "היהודים חושבים שהערבים הם גיס חמישי, אך תשלומי המסים אצל הערבים עולים ויש שינוי אדיר". שר התמ"ת בן אליעזר הוסיף: "הדולר תחת מתקפת ספקולנטים, צריך להילחם בהם"

ראשי המשק והמערכת הפוליטית התכסו היום בכנס "צמיחה כלכלית בחברה הוגנת", הכנס הכלכלי-חברתי של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה לשנת 2010, בקריית שדה התעופה. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי ורציף מהכנס.

ראשית בירך שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר את הנוכחים ואמר בין היתר כי "שער החליפין נמצא תחת מתקפת ספקולנטים ויש להילחם בהם באגרסיביות". שרון קדמי, מנכ"ל המשרד, התייחס גם הוא לנפילת הדולר מול השקל (כ-7.5% ב-3 החודשים האחרונים) ואמר כי ישראל תצטרך להסיט את הייצוא שלה למדינות אחרות, ובעיקר לאסיה.

שר הביטחון אהוד ברק התייחס בנאומו למשא ומתן המתקיים עם הפלסטינים. "שלום הוא לא יעד מופשט הוא מקרין מיידית על ההזדמנויות החברתיות והכלכליות וקבלת ישראל בשווקי העולם. רוב רובו של הציבור מוכן לתהליך מדיני שיביא לקץ הסכסוך", הוסיף.

"אני מאמין בכל ליבי שזה אפשרי ותלוי ביכולת מנהיגי שני הצדדים להבין זאת", הדגיש שר הביטחון. "היו לנו כבר שעות גורליות בעבר והוכחנו שכוחנו באחדותנו. אני מפנה את הקריאה הן לראש הממשלה והן לציפי לבני".

אטיאס: "תנו לחרדים לצאת לעבוד בהדרגה"

"המשק הישראלי הוכיח את חוזקו בשנים האחרונות. למרות כל המשברים התוצאות אצלנו הן טובות ומעודדות. העדות האחרונה היא הזכייה של סטנלי פישר לנגיד הטוב בעולם", אמר סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה. "ראש הממשלה מתעסק בהישרדות והנושאים האחרים ננטשים", הוסיף שלום עקיצה לנתניהו.

שר הרווחה יצחק הרצוג אמר בפאנל השרים בכנס, כי "מדינה שרוצה לקחת ברצינות את המלחמה בעוני צריכה לעשות צעדים מרחיקי לכת". "הגיע הזמן לתוכנית לאומית מקיפה במיידי או בטווח הבינוני ואני מקווה שהכסף שבא מהצמיחה לא יילך רק לשכבות החזקות אלא יילך למלחמה בעוני", הוסיף בוז'י.

שר השיכון אריאל אטיאס התייחס לתעסוקת החרדים ואמר: "החרדים לא מוגדרים כמגזר בישראל כי זה עולה הרבה כסף. יש לנו מאפיינים מאוד מיוחדים; החרדים רוצים לעבוד ולא לחיות בעוני אבל מוכנים לשלם את מחיר העוני כדי להילחם על אורח החיים שלם". "חיבים להבין שיש שינוי תפיסה בראש. לא באים לקראת משפחות מרובות ילדים באוכלוסיה החרדית. רוצים שהם יילכו לעבוד וייכנסו למעגל התעסוקה, אבל לא נותנים תמריצים ראויים. אם באמת יתמרצו אותם הם ייצאו לעבוד בהמוניהם. אז נראה שהם יוצאים לעבוד בהמוניהם ולא יהיה כסף שחור ולא כלום" הסביר אטיאס.

ברוורמן: "היהודים חושבים שהערבים הם גיס חמישי"

השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן, דיבר על יחסי יהודים-ערבים ב שוק העבודה. "היהודים חושבים שהערבים הם גיס חמישי. בנוגע לתשלומי המיסים, אצל הערבים יש שינוי אדיר ושיעורי הגבייה עולים", אמר השר. "בסופו של דבר הם לא יכולים להתפתח אם אין להם אזורי תעשייה מפותחים ואין להם את הזדמנויות העבודה שליהודים יש - יש להוריד את החסמים". בהתייחסו לחוק הנאמנות שעבר השבוע בממשלה אמר ברוורמן: "חוק הנאמנות הוא החלטה מטופשת וחסרת כל היגיון. זה אתנן לליברמן".

שר החינוך גדעון סער התייחס ללימודי מקצועות הליב"ה במגזר החרדי ואמר: "מי שמקבל מהמדינה 100% תקצוב, ילמד 100% ליב"ה. אם לא, התקציבים יקוצצו". "הפיתוח של משרד החינוך את החינוך של החרדים הוא בעיצומו. אנחנו פועלים עם משרד האוצר למטרה זו", הוסיף סער.

בהמשך הכנס נאם גם שר הביטחון אהוד ברק בנושא "סדקים בקונצנזוס על תקציב הביטחון", שר האוצר יובל שטייניץ ידבר על צמיחה בכלכלת השוק ופערים חברתיים, ולסיום נאם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט על "תפקיד הממשלה במשק". אולמרט התייחס ללמדיניות החוץ של ישראל וטען שמדיניות לקויה עלולה לתרום לבידודה המדיני של מדינת ישראל ולהביא לנזק כלכלי חמור שאי אפשר יהיה להימלט ממנו.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים ושידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק