טסים לארה"ב? צניחה חסרת תקדים בשער הדולר

שערו היציג של הדולר ירד היום מתחת ל-3.64 ש"ח, שפל חסר תקדים של השנתיים האחרונות. בשעות הבוקר המאוחרות ירד שער הדולר באופן דרמטי, אך בבנק ישראל החליטו לבצע רכישה דולרית במטרה לאושש את המטבע. ירידת הדולר מתרחשת על רקע העלאת הריבית על ידי נגיד בנק ישראל

מתכננים כבר את החופשה הבאה? אובמה וארנב פסחא (רויטרס)

שוק מטבע החוץ המקומי לא נרגע בעקבות העלאת הריבית ועדכון תחזית הצמיחה על ידי בנק ישראל בתחילת השבוע: הדולר המשיך היום בנפילה החופשית וירד הבוקר מתחת ל-3.64 שקלים - שפל שלא נראה מאז אוקטובר 2008.

עם זאת, התערב היום בנק ישראל בשוק כשירד הדולר מתחת לרמות של 3.64 שקלים לדולר, ורכש עשרות מיליוני דולרים. בכך הצליח בנק ישראל להרים את השער מעל ל-3.64 שקלים. זו ההתערבות השנייה של הבנק השבוע בשוק, לאחר שביום שלישי הוא רכש גם כן עשרות מיליוני דולרים, אך גם הפעם היא הייתה בהיקף מצומצם יחסית.

בצהריים נקבע שערו היציג של הדולר בירידה של 0.5% ל-3.645 שקלים והשלים בכך ירידה של 6.3% מאז השיא האחרון ב-7 ביולי. האירו היציג עלה לעומת זאת ב-0.2% ל-4.9986 שקלים.

הסיבה העיקרית להיחלשות הדולר השבוע היא העלאת הריבית על ידי בנק ישראל ביום שני. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר העלה את הריבית ב-0.25% ל-2% בשל המשך העלייה במחירי הדירות ובהיקפי המשכנתאות. הייתה זו העלאת הריבית הרביעית מתחילת השנה והשישית במספר מאז החל בנק ישראל בתהליך העלאות הריבית באוגוסט אשתקד.