בפעם ה-4 בשנה האחרונה: הנגיד העלה הריבית

פרופ' סטנלי פישר הורה הערב על העלאת הריבית במשק ב-0.25% בחודש אוקטובר - כך שתעמוד על 2%. מדובר בפעם הרביעית בשנה החולפת בה מורה הנגיד להעלות את הריבית - כהמשך למלחמתו במחירי הדירות המזנקים

ממשיך להילחם בבועת הנדל"ן: נגיד בנק ישראל פרופסור סטנלי פישר, הורה הערב על העלאת הריבית במשק לחודש אוקטובר ב-0.25% והעמידה על 2%. זוהי העלאת הריבית הרביעי במספר מתחילת השנה.

בשוק ההון ציפו להעלאת הריבית ב-0.25% לרמה של 2%, על רקע המשך העלייה במחירי הדירות וציפיות האינפלציה הגבוהות יחסית ל-12 החודשים הקרובים, אשר ניצבות על 2.85 - קרוב ליעד העליון של טווח האינפלציה של בנק ישראל (3%).

נראה כי הסיבה העיקרית להעלאת הריבית הפעם, בדיוק כמו לפני חודשיים, היא העלייה במחירי הדירות. בניגוד לחודש שעבר, אז לא עלתה הריבית, החודש מזכיר בנק ישראל בהודעת הריבית את העלייה במחירי הדירות ובהיקפי המשכנתאות, מה שממחיש את משקלה בקבלת ההחלטה.

"מחירי הדירות ממשיכים לעלות בשיעורים גבוהים תוך המשך מגמת ההתרחבות המהירה באשראי לדיור בהשפעת הריבית הנמוכה וההתאמה האיטית של היצע הדירות", נכתב בהודעה. "סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן, שמתבסס בעיקר על חוזי שכירות מתחדשים, ממשיך לעלות תוך האצה מסוימת בקצב העלייה בחודשים האחרונים".

זינוק של 20% במחירי הדירות בשנה האחרונה

בהודעת בנק ישראל מוזכרים גם נתוני הלמ"ס, לפיהם מחירי הדירות עלו ב-0.7% בחודשים יוני-יולי, לאחר עלייה של 2.2% במאי-יוני. בשנה האחרונה זינקו מחירי הדירות ב-20%.

בנק ישראל גם מעלה בהזדמנות זו את תחזית הצמיחה במשק לשנת 2010 ומעריך שהצמיחה תסתכם ב-4%, לעומת 3.7% בתחזית הקודמת. בחטיבת המחקר של בנק ישראל צופים שהריבית תעלה ל-2.5% בחודשים הקרובים ול-2.7% תוך שנה.

תגובה מיידית להעלאת הריבית התקבלה בשוק המט"ח. הדולר המשיך את מגמת ההיחלשות מהיום וירד ל-3.667 שקלים, בעוד ששערו היציג היום נקבע על 3.681 שקלים. הדולר נפל בכ-5.5% מהשיא האחרון ולמרות זאת החליט בנק ישראל להעלות את הריבית, להרחיב את פער הריביות מול ארה"ב ולתרום להתחזקות השקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק