צניחה של 27% במכירת דירות חדשות

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חלה מפולת בחודש יוני במכירות ובביקוש לדירות חדשות. ההערכה: בקשתו של המפקח על הבנקים רוני חזקיהו להקשיח את תנאי המשכנתאות הביאו לצניחה. בחודש יוני נרשמה ירידה של 51% במכירת דירות חדשות רק באזור המרכז. האם זינוק המחירים מביא לצינון שוק הנדל"ן?

ירידה בביקוש לדירות, ארכיון (חדשות 2)

האם הירידה במחירי הנדל"ן תגיע מכיוון הצרכנים? על פי נתונים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הביקוש ומכירות הדירות החדשות בישראל צנחו באופן משמעותי בחודש יוני.

הירידה הורגשה מיד לאחר שהורה המפקח על הבנקים רוני חזקיהו להקשיח את התנאים לקבלת משכנתאות. יש לציין כי למרות שההוראה נכנסה לתוקף באופן רשמי רק בחודש יולי, ההערכה היא שהבנקים לא חיכו למועד הרשמי והחלו ליישם את הנוהל כבר בחודש יוני.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי הביקושים לדירות חדשות נפלו ב-25% בחודש יוני, לעומת מאי, והסתכמו ב-2,535 דירות בלבד. מכירות הדירות החדשות נפלו ב-27% לרמה של 1,511 דירות בסך הכל.

צניחה של 51% במכירות במרכז הארץ

בצד ההיצע, מלאי הדירות ירד אמנם בחודש יוני ב-3.7% ל-9,261 דירות בסך הכל, אולם בעקבות הירידה החדה בביקושים עלה מספר חודשי ההיצע בשוק ל-7.9. המשמעות היא שמלאי הדירות הקיים מספיק, לפי קצב המכירות הנוכחי, לכ-8 חודשים - שיא שלא נראה מאז חודש מארס 2009.

בהתפלגות נתוני המכירות ומלאי הדירות לפי אזורים גיאוגרפיים ניתן לראות כי באזור המרכז נרשמה צניחה של 51% במכירות הדירות החדשות, לרמה של 479 דירות בלבד. בתל-אביב נרשמה ירידה של 25% ל-265 דירות, בחיפה ירדו מכירות הדירות החדשות ב-36% ל-95 דירות ובירושלים לעומת זאת, נרשמה עלייה של 61% במכירות, לרמה של 100 דירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק