בגלל בועת הנדל"ן: הנגיד הורה להעלות הריבית ב-0.25%

לאחר 4 חודשים בהם נותרה הריבית ללא שינוי, החליט היום הנגיד סטנלי פישר להעלות את הריבית ב-0.25%, והיא תעמוד על 1.75%. ההעלאה - בניגוד לציפיות בשוק. הסיבה: בועת הנדל"ן והזינוק בהיקף המשכנתאות

הנגיד סטנלי פישר החליט היום להעלות את הריבית במשק לחודש אוגוסט ב-0.25% לרמה של 1.75%, לאחר ארבעה חודשים בהם נותרה הריבית ללא שינוי. המהלך של בנק ישראל הגיע בהפתעה גמורה, שכן ההערכה הרווחת בשוק הייתה כי הריבית תיוותר על כנה.

קונצנזוס תחזיות האנליסטים בשוק ההון ערב פרסום ההחלטה הראה כי פישר צפוי להותיר את הריבית על כנה. בבנק ישראל נימקו את ההחלטה בעלייה הניכרת בציפיות האינפלציה לשנה הקרובה (ל-3.2% באמצע יולי מ-2.6% ביוני) וכן בשל העלייה במחירי הדירות.

מחירי הדירות זינקו ב-21% בשנה האחרונה. גל העליות במחירי הדירות החל בקיץ 2007, ובבנק ישראל ציינו בתחילת השנה כי במידה והמחירים ימשיכו לעלות ב-2010, יווצרו תנאי בועה בשוק.

ביקורת על המהלך

לא כולם מרוצים מהצעד של פישר. אורי יהודאי, יו"ר ועדת כלכלה בהתאחדות התעשיינים, ביקר את המהלך ואמר כי היה ראוי להמתין להתבהרות המצב הכלכלי, בטרם תעלה שוב הריבית.

"לנוכח ריבוי סימני ההאטה בקצב צמיחת המשק הישראלי, לצד הירידה הממשית ביצוא ואי הודאות הגבוהה לגבי מצב הכלכלה העולמית, עדיף היה אילו בנק ישראל היה ממתין עם העלאת הריבית עד להתבהרות המצב הכלכלי, בדומה לבנקים המרכזיים באירופה ובארה"ב", אמר יהודאי. "העלאת ריבית בעת הזו מגבירה את הלחצים להתחזקותו של השקל, בשל הגידול בפערי הריבית מול ארה"ב ואירופה, ולכן מביאה לפגיעה נוספת בכושר התחרות של הכלכלה הישראלית בכלל והייצוא בפרט".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק