"אין תקציב קל, אך יש סדר עדיפות"

אחרי שעות של דיונים אושר הבוקר תקציב המדינה לשנתיים הקרובות. בראיון ראשון מאז אישור התקציב מבהיר שר האוצר כי מדובר בתקציב טוב שיוביל את ישראל לצמיחה. על הביקורת בנושא הקיצוץ בתוספת לביטחון אמר: "כשהייתה סכנה לפגיעה בצה"ל התרעתי, אך כעת צריך לקבוע סדר עדיפויות"

"זה תקציב טוב, רציני וענייני, שהנגיד פישר הגדיר אותו מצוין ואמר שמעולם לא ראה הכנה כל כך מקצועית לקראת תכנית התקציב", במילים אלה סיכם שר האוצר יובל שטייניץ את תכנית התקציב הדו שנתי שאושרה היום בממשלה.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בתגובה לביקורת על הקיצוץ בתוספת לתקציב הביטחון אמר שטייניץ כי מדובר ב"קיצוץ מושכל". הכספים ממערכת הביטחון עברו לטובת החינוך, ההשכלה ולטובת פיתוח מנועי הצמיחה שיובילו אותנו לעתיד כלכלי טוב יותר".

"יש סדרי עדיפויות"

"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ותפקידי כשר האוצר הוא לקבוע סדר עדיפויות", אמר שר האוצר. "ראיתי קיצוצים שפגעו בצה"ל בעבר והתרעתי, אך כעת ראיתי צורך לקבוע סדר עדיפויות - התקציב הזה אומר דבר אחד: ממשיכים לשמור על הביטחון ומפנים משאבים לחינוך ולצמיחה".

ראש הממשלה ושר האוצר הביעו סיפוק מהתקציב שאושר, אבל בממשלה נשמעו גם קולות אחרים. "האוצר הפעיל נגדי ונגד המשרד, המשטרה, מין סוג של סחיטה, סוג של פרוטקשן, כדי שאני אחתום, אני אכנס להסכם, ועל ידי כך, הם יעבירו לי כסף שמגיע בצדק לשוטרים ולסוהרים", אמר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. בתגובה לדברי אהרונוביץ' טען שר האוצר כי נתן דגש עצום למשטרה. "זה המשרד היחידי שקיבל תוספת משמעותית במהלך שנת 2010. 

מלבד הביקורת שספג מהשר לביטחון פנים, שרי ישראל ביתנו עזבו את הישיבה ולא הצביעו. שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, השאיר את הפתק הבא: "ישראל ביתנו תתנגד לתקציב המדינה. בשל הגישה הלא עניינית, לא מקצועית ולא ממלכתית שהעדיפה צרכים קואליציוניים צרים על פני האינטרס הלאומי, ישראל ביתנו לא תשתתף במשחק הפוליטי שמבזה את ראש הממשלה, את הממשלה ואת מדינת ישראל". אך שטייניץ לא מודאג מהפגנת השרים. "דיברתי הבוקר עם שר החוץ ששוהה בקזחסטן וסיכמנו שניפגש וננסה להסדיר את הדברים ברוח טובה".

בנושא הביקורת של מפלגת ישראל ביתנו על תכנית התקציב אמר שר האוצר "דיברתי הבוקר עם שר החוץ ששוהה בקזחסטן וסיכמנו שניפגש וננסה להסדיר את הדברים ברוח טובה".

אחרי שעות של דיונים - התקציב אושר

רק הבוקר הושגה פריצת הדרך שהובילה לאישור תקציב המדינה. אחרי שעות של דיונים קרא הבוקר ראש הממשלה לשר האוצר, שר הביטחון והרמטכ"ל, הציג בפניהם את החלטתו בדבר הקיצוץ בתקציב הביטחון, ומשם הדרך לאישור התקציב לשנתיים הקרובות הייתה קצרה.

20 שרים הצביעו בעד התקציב. חמשת שרי ישראל ביתנו התנגדו. ארבעת שרי שס נמנעו, ושר הרווחה, יצחק הרצוג, נטש את הישיבה ולא הצביע במחאה על הקפאת קצבאות הילדים. אבל, כאמור, גם הפעם הסעיף הבעייתי ביותר היה סעיף הביטחון.

משרד האוצר רצה קיצוץ של ארבעה מיליארד שקלים מהתוספת לתקציב הביטחון. בצה"ל התנגדו, וראש הממשלה הכריע על קיצוץ של שני מיליארד ושבע מאות מיליון שקלים. בצה"ל זועמים ואומרים שהקיצוץ הזה עבר בניגוד להסכמים מוקדמים עם משרד האוצר, ובנוסף הוחלט כי גיל הפרישה הממוצע של אנשי הקבע יעלה ל-50. הפרטים המלאים טרם סוכמו.