הכנסת החליטה: שכר המינימום לא יעלה

עימות מילולי התפתח בדיון הסוער בכנסת, לפני ההצבעה על הצעתו של ח"כ עמיר פרץ בדבר העלאת שכר המינימום. "ממי אתם מפחדים?", קרא פרץ לחברי מפלגתו - שהצביעו בסוף נגד. לשר האוצר שטייניץ אמר: "אתה פחדן שפוט של בעלי ההון והמעסיקים במדינה הזו"

מליאת הכנסת דחתה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ (עבודה) להעלאת שכר המינימום. 39 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, והתנגדו לה 59 חברים. שרי מפלגתו של פרץ הצביעו נגד ההצעה, כפי שמתחייב מהחלטת הממשלה שלא לתמוך בהצעה. חברי הכנסת של העבודה הצביעו נגד עמדת הקואליציה ותמכו בהצעה.

לפני ההצבעה תקף פרץ את החלטת שרי סיעתו: "ממה אתם מפחדים?", שאל פרץ את שרי העבודה. "מה יקרה בוז'י, יפטרו אותך? אם יפטרו אותך אז תשלח זר לביבי, כי באותו יום תיבחר להנהיג את מפלגת העבודה", הוא אמר לשר הרווחה, יצחק הרצוג.

"ראיתי כבר הכל"

"מה יקרה לך, ברוורמן?", המשיך פרץ במתקפה על חברי מפלגתו. "ראיתי הכל - תככים, שקרים, קומבינות. אך כאן בבית הזה ראיתי גם רגעים יפים של התרוממות נפש. חשבתי שאולי היום הולך להיות עוד רגע כזה, בו כל המלחמות האישיות, מושגים טכניים של משמעת קואליציונית, הכל יקרוס מול זעקת עיני הארץ המהדהדת בעוצמה אל תוך האולם. תקשיבו אם רק תוכלו, תשמעו עד כמה היא מתדפקת. אל לבם של קירות האבן ומנסה להגיע ללבותיכם", קרא מעל דוכן הכנסת.

לאחר ששר האוצר יובל שטייניץ עלה להסביר את עמדת הקואליציה המתנגדת להעלאת שכר המינימום, השיב לו פרץ מעל הבימה: "אתה מפחד מהמעסיקים בישראל כי אתה עומד להעביר להם כסף שלא מגיע להם! אתה מפחד להתמודד איתם! עדיף להיות פופוליסט למען החברה הישראלית מאשר פחדן שפוט של בעלי ההון והמעסיקים במדינה הזו".

שכר המינימום לא עולה - שכר השרים דווקא כן

מוקדם יותר היום דיווחנו כי בקרוב יזכו שרי הממשלה לתוספת של לא פחות מ-2,500 עד 3,000 שקלים לשכרם החודשי. שכר השרים עומד כיום על 37,720 שקלים ברוטו, והוא צפוי לעלות בכ-3% לשכר של כ-40,700 שקלים ברוטו בחודש. גם שכר הח"כים, הצמוד למדד יוקר המחיה, יעלה מכ-33,460 שקל ברוטו לכ-34,460 שקל ברוטו.

שכר השרים יעודכן בגין 2 גורמים עיקריים. ראשית, השרים יקבלו בחזרה את הקיצוץ שהנהיגו בשכרם בגין תקציב המדינה לשנים 2009-2010, אז הם ויתרו על חלק משכרם לאור הזדהות עם הציבור בעת המיתון במשק. כעת, רגע לפני העברת התקציב החדש לשנים 2011-2012, השרים יקבלו בחזרה את אותו קיצוץ.

הגורם השני שבגינו יעלה שכר השרים הוא הטבת מס בגין שווי השימוש ברכב השרד שלהםכמו כן, יש לציין כי חלק מהתוספת קשורה לתוספת הרגילה לה זכאים כל עובדי המגזר הציבורי וחלק אחר קשור לעליית מדד המחירים לצרכן, שכן שכר השרים הינו צמוד מדד.

ועדת הכספים, בראשות היו"ר משה גפני, צפויה לאשר בקרוב את העלאת שכר השרים. חלק מההעלאה ייכנס לתוקף באופן מיידי וחלק אחר בסוף השנה.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק