בקרוב: "לירה פלסטינית" במקום שקל בשטחים

העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח הבוקר כי ברשות הפלסטינית לניירות ערך שוקלים צעד נוסף של התנתקות כלכלית מישראל - במסגרתו יוחלף מטבע השקל ויוכנס מטבע ה"לירה הפלסטינית", זאת כצעד נוסף בדרך לעצמאות. גורם ישראלי: הם טועים

ערפאת על שטר של 100 לירות? אילוסטרציה (חדשות 2)

הפלסטינים מתכננים לזנוח את השקל לטובת מטבע לאומי משלהם - "לירה פלסטינית". כך מדווח היום העיתון "וושינגטון פוסט", המצטט מדבריו של ג'יהאד אל-ווזיר, רגולטור ברשות הפלסטינית הנמצא בעמדה הקרובה ביותר לתפקיד נגיד בנק מרכזי.

ברשות הפלסטינית לא קיים בנק מרכזי, אך ווזיר הוא האחראי על נושאים כגון פיקוח על הבנקים הפרטיים, מניעת הלבנת הון, איתור צ'קים חוזרים ועוד.

סלאם פיאד, ראש הממשלה ברשות הפלסטינית, מנסה במקביל לקדם רפורמות מבניות במוסדות ממשלתיים, להעמיד כוח משטרה מנוסה ולהקים מוסדות הכרחיים לכל מדינה, כמו למשל לשכה מרכזית לסטטיסטיקה.

ערפאת על שטר של 100 לירות?

לפי הדיווח היום ב"פוסט", ווזיר מנסה לקדם רפורמות שיובילו לעצמאות כלכלית של הרשות הפלסטינית, שלב הכרחי בדרך להקמת מדינה עצמאית. ה"פוסט" מציין כי הרפורמה הנוכחית בה מתמקד ווזיר היא החלפת השקל בלירה פלסטינית. "כל האופציות פתוחות מבחינתנו ויצירת מטבע לאומי משלנו היא אחת מהן", אמר ווזיר בראיון ל"פוסט".

מנגד, ציטט העיתון בכיר ישראלי בעילום שם, שמתנגד לרעיון. "הכלכלה הפלסטינית קטנה מדי", אמר. "הם יצטרכו לשמר את המטבע שלהם. מטבע זה לא כמו בול או קוד חיוג בינלאומית, שיש להם כבר, מטבע עצמאי זה סיפור אחר לגמרי. אין להם מה שדרוש לשם כך". כלכלת ישראל גדולה פי 20 מהכלכלה הפלסטינית.

אך בינתיים, הפלסטינים הקימו ועדה לבחינת הדמויות שיתנוססו על השטרות החדשים של הלירה הפלסטינית. יאסר ערפאת נחשב ל"מועמד מוביל" לככב על השטרות, יחד עם "מדענים, משוררים ואמנים", כדברי ה"פוסט".