המו"מ על השכר הציבורי יוצא לדרך

אחרי תקופה ארוכה יחסית של שקט תעשייתי - שוב מתחממים יחסי העבודה במשק. היום ייפתחו הדיונים בין משרד האוצר להסתדרות על הסכם שכר חדש במגזר הציבורי לשנים 2009 ו-2010. באוצר מעריכים כי דרישת ההסתדרות תעמוד על יותר ממיליארד שקלים, ולכן בהסתדרות יצטרכו לוותר על חלק מהסכום

דריכות במשרד האוצר ובהסתדרות, לרגל פתיחת המשא ומתן על חידוש הסכם השכר הרב-שנתי במגזר הציבורי, הבוקר. בשני הצדדים החלו בסוף השבוע בחילופי האשמות עוד בטרם נפתחו רשמית השיחות.

בכירים במשרד האוצר מזהירים את אנשי ההסתדרות שלא להגזים בדרישותיהם, וקוראים להם להתחשב במצב הכלכלי. החשש הוא כי ההסתדרות תדרוש תוספת שכר של שישה אחוזים לפחות, מה שיעלה לקופת המדינה מיליארד שקלים נוספים מדי שנה.

על הפרק: עיצומים ושביתות

בהסתדרות, לעומת זאת, מאשימים את האוצר בפאניקה, ומדברים על דרישה של תוספת שכר ל-800 אלף עובדים במגזר הציבורי. בהסתדרות נערכים למשא ומתן ממושך, במהלכו בהחלט עשויים לנקוט בעיצומים ושביתות.

באוצר לא יסכימו להעלות ביותר מחמישה אחוזים את השכר במגזר הציבורי, ושם נערכים לאפשר העלאה של בין שניים לשלושה אחוזים בלבד. "אנו מקווים שבהסתדרות יגלו רגישות ואחריות למצב הכלכלי העולמי בכלל ובישראל בכלל", מצוטט הבוקר בכיר במשרד האוצר בעיתון "מעריב". באוצר ינסו גם במסגרת המשא ומתן לחתום על הסכם שיהיה תקף עד 2013, בעוד שבהסתדרות ינסו להשיג הסכם רב-שנתי עד 2011 בלבד.