נתניהו מתחייב: נמשיך להוריד מסים

בראיון מיוחד לחדשות 2 התייחס ראש הממשלה לקבלת ישראל למועדון היוקרתי של מדינות ה-OECD, והבטיח: "נגיע ל-15 המדינות המובילות בהכנסה לנפש, ישראל הופכת להיות כוח כלכלי ברמה העולמית"

חברים המועדון: מדינת ישראל התקבלה באופן רשמי לארגון ה-OECD - כך החליטה היום המועצה של הארגון, בה משתתפים 31 השגרירים של המדינות החברות בארגון. ראש הממשלה הביע סיפוק רב מההחלטה ואמר כי "מדובר בצעד משמעותי ביותר עבור המדינה".

בראיון מיוחד שהעניק נתניהו ל"תכנית חיסכון" הערב אמר ראש הממשלה, כי "רמת החיים שלנו עולה כל הזמן". נתניהו הסביר: "כשהייתי שר אוצר ראינו כלכלה עם פחות מ-20 אלף שקל הכנסה שנתית לנפש ועכשיו אנחנו עם מעל 30 אלף והתקבלנו לחוג ה-OECD". נתניהו אמר כי נגיע ל-15 המדינות המובילות בהכנסה לנפש, "ישראל הופכת להיות כוח כלכלי ברמה העולמית".

נתניהו התחייב על המשך התוואי של הפחתת מסים. "המס הכולל כבר עמד על 63% והוא יורד ל-39%. כך יותר אנשים עובדים ושווה יותר להשקיע ובאופן פרדוקסלי המדינה מקבלת יותר כסף כדי לעזור לקשישים, לניצולי השואה". 

"כבר 15 שנה שואפים להישג הזה" 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שהתקיימה אחר הצהריים והועברה בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט, סיפר ראש הממשלה על התהליכים שקדמו להחלטה. "כבר 15 שנים שאנחנו שואפים להישג הזה", אמר נתניהו. "התהליך היה כרוך בצעדים כלכליים אמיצים - איננו יכולים להישאר מדינה ממוצעת, התחרות שלנו בשווקים הגלובליים חייבה אותנו להציג הישגים טובים יותר".

על אף החששות לפיהם מדינות כגון נורווגיה ושבדיה ינסו לטרפד את הצטרפותה של ישראל על רקע פוליטי, מועצת המנהלים שהתכנסה היום החליטה כבר בתחילת הפגישה על הצטרפותה של ישראל למועדון היוקרתי הכלכלי.

ישראל התחילה את תהליך ההצטרפות בדיוק לפני שלוש שנים, וב-27 במאי יתקיים במטה הארגון שבפריז טקס ההצטרפות החגיגי.

שטייניץ: "ההחלטה ממלאת את ליבנו גאווה רבה"

שר האוצר יובל שטייניץ קיבל בשמחה את ההודעה ואמר כי "הצטרפותה של ישראל למועדון יוקרתי זה התאפשרה בזכות מדיניות כלכלית אחראית ומאוזנת שהובילה הממשלה בעשורים האחרונים. מדיניות זו כללה את הפחתת החוב של מדינת ישראל, שמירה על מדיניות פיסקאלית ופיתוח ושכלול שווקי ההון".

"ההודעה על הצטרפות ישראל לארגון ה- OECD מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי וכמובן ממלאת את ליבנו גאווה רבה" אמר שטייניץ. "עם זאת חשוב לזכור שעל אף שזהו יום חגיגי וחשוב, אנחנו רק בתחילתה של דרך. ישראל תידרש להמשיך ולהוכיח את חוסנה ויציבותה של הכלכלה והחל מהיום גם לעמוד בסטנדרטים ובכללים מחייבים".

כעת, אחרי שהוכרע כי נצטרף ל-OECD, יעביר מזכ"ל הארגון כתב הצטרפות לראש הממשלה בנימין נתניהו, ומתאריך ה-1 ביולי יוכלו נציגי המדינה להשתתף בישיבות הארגון, להצביע ולהשפיע. המשמעות העיקרית של הצטרפות לארגון היא עלייה משמעותית במעמדה הכלכלי של ישראל בזירה הבינלאומית. בין היתר, קרנות בינלאומיות המשקיעות רק במדינות החברות בארגון יחלו להשקיע בבורסה הישראלית במיליארדי דולרים. ישראל תשותף במכרזים בינלאומיים, וחברות בינלאומיות ומדינות יעלו את רמת הקשרים הכלכליים עם ישראל.

מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, בירך גם הוא על ההחלטה ואמר: "הצטרפותה של ישראל לארגון המצביעה על האמון הרב שנותנות חברות המועדון בכלכלת ישראל ובאיתנותה. אני סבור שתג החברות החדש יקדם את החברה והכלכלה בישראל, ימשוך משקיעים זרים ויביא לתנופה נוספת בהתפתחות הכלכלית של המשק".

מלבד ישראל, גם אסטוניה וסלובניה ממתינות להחלטת המדינות החברות כדי לדעת אם יתקבלו לארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי. קבלת חברה חדשה לארגון חייבת להתקבל פה אחד, ודי בהתנגדות של מדינה אחת בכדי לסכל את הצטרפותה של ישראל למועדון.

פיאד ניסה לטרפד

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ושר האוצר יובל שטייניץ פעלו יחד עם משרד האוצר בכדי להבטיח את הצרפותה של ישראל לארגון, אך ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד פנה לאחרונה למספר מדינות החברות בו, במטרה לסכל את הצטרפותה של ישראל. פיאד טען כי ישראל הגישה לארגון נתונים סטטיסטיים הכוללים את מזרח ירושלים ורמת הגולן.

גורמים במשרד האוצר הביעו אופטימיות לקראת ההצבעה וטענו כי לא ידוע להם על אף מדינה שתצביע נגד ישראל, אך אתמול נודע על הסתייגויות של לפחות שלוש מדינות: נורווגיה, שדרשה להכיר בישראל רק בגבולות 1967, ושוויץ ואירלנד שראו אי התאמה בין קבלתה של ישראל להסכם הסחר עם הפלסטינים.

כמו כן מזכ"ל ארגון ה-OECD אנחל גוריה ששוחח לאחרונה עם שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי על ישראל להשלים עוד מספר התחייבויות בכדי להצטרף לארגון, אחת מהן היא צמצום פערי השכר בין גברים לנשים ובין יהודים לערבים - שכן תנאי לחברות בארגון הוא שמירה על הדמוקרטיה ועל שוק חופשי.