הקנס הגבוה בתולדות טבע: תפצה חולה בארה"ב ב-356 מיליון דולר

תושב נוואדה תבע את ענקית התרופות הישראלית "טבע", לאחר שנדבק בנגיף בכבד, כתוצאה משימוש בתרופת הפרופופול שמייצרת החברה. בסוף השבוע בית המשפט שם פסק: "טבע" תשלם 356 מיליון דולר פיצויים לתובע. החברה הישראלית טוענת: פעלנו באחריות. מדובר בקנס הגבוה ביותר שנפסק לחובתה של החברה מאז היווסדה

נדבק בנגיף בגלל תרופה של "טבע". אילוסטרציה (חדשות 2)

העיקר הבריאות: בית משפט בלאס וגאס שבארצות הברית הורה בסוף השבוע לענקית התרופות הישראלית טבע לשלם פיצויים בסך 356 מיליון דולר לחולה - הקנס הגבוה ביותר שנפסק לחובתה של החברה מאז היווסדה. כספי הפיצויים ישולמו לאדם שנדבק בצהבת נגיפית מסוג C לפני כשנתיים כתוצאה משימוש בחומר הרדמה שמייצרת החברה.

יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם תשלם את הסכום הנכבד לאיש בשם הנרי ג'נין ולאשתו לוריין, תושבי נוואדה. פרקליטו של ג'נין טוען כי ישנם עוד כמאה אנשים שנדבקו בנגיף הזה, אשר גורם לזיהום בכבד, לאחר שנטלו את תרופת הפרופופול שמייצרת החברה. "אנחנו מקווים שגזר הדין מלמד ומזהיר את חברת התרופות כי אנשיה חייבים לבוא ללאס וגאס, לשבת עם אותם אנשים שנדבקו ולפתור איתם את הבעיה", אמר עו"ד רוברט אגלט, "כדי מאוד שהם יטפלו באנשים האלו שחלו".

החברה: פעלנו באופן אחראי

החברה הודיעה כי היא בוחנת את גזר הדין וממשיכה להחזיק בתפיסה כי פעלה באופן אחראי בעניין. בהצהרה שפרסמה מדגישה טבע כי בני הזוג ג'נין קיבלו תשלום פיצויים בסך חמישה מיליון דולר, למרות שתווית התרופה מציינת באופן ברור כי היא נועדה לשימוש של חולה אחד בלבד ושיש לבצע תהליכי חיטוי באופן קבוע. "טבע מאמינה שיש לה בסיס לערעור, ומתכננת להמשיך ולפעול הפסיקה", נמסר בהודעת החברה.

בינתיים, רשויות הבריאות בנוואדה הורו לכ-50 אלף מטופלים שהשתמשו בתרופה להיבדק במהרה.