איך ישפיע המשבר באירופה על ישראל?

בים הדיווחים וההערכות שמגיעים מאירופה, מתרבים גם סימני השאלה: מה גרם למשבר החמור ביוון, מדוע הוא גורר אחריו מדינות נוספות, ואיך זה ישפיע עלינו? הנה השאלות העיקריות והתשובות סביב המשבר האירופי

בימים האחרונים אנו מתבשרים על הורדת דירוג האשראי של מספר מדינות ברחבי אירופה, אך ללא ספק מצבה של יוון הוא הקשה מכולם. הנה כל מה שרציתם לדעת על המשבר הכלכלי באירופה.

מה מקור המשבר ביוון?

יוון הגיעה למשבר הנוכחי ולגירעון ענק בתקציב בגלל ניהול כושל של תקציב המדינה: יותר מדי הוצאות, פחות מדי הכנסות. רמת התחרותיות במשק היווני נמוכה, כך גם הפריון ואילו רמת השחיתות גבוהה. עכשיו מתברר כי יוון, שעמדה בקריטריונים הנוקשים והצליחה להיכנס לאיחוד האירופי בשנת 2001, נכנסה לאיחוד הזו על רקע דיווחים כוזבים שמסרה.

מדוע גם מדינות אחרות באירופה נמצאות בסיכון?

חוץ מיוון, המדינות האחרות שנמצאות בסיכון הן פורטוגל, אירלנד, איטליה וספרד. כל המדינות שברשימה סובלות מבעיות דומות: חובות ענק למדינות שצלחו את המשבר הכלכלי, שיעור צמיחה נמוך ושיעורי אבטלה גבוהים. זו הסיבה שבימים האחרונים הורד דירוג האשראי של חלק מהן.

מה זה דירוג אשראי ולמה זה כל כך חשוב?

בעולם קיימות שלוש סוכנויות דירוג אשראי גדולות שבודקות עד כמה מסוכן להלוות כספים לכל מדינה. הדירוג הכי גבוה הוא AAA והנמוך ביותר הוא D. דירוג האשראי של יוון ירד שלשום בשיעור חד לשיעור ברמת BB+, מה שמכונה "אג"ח זבל" בעגה הכלכלית, ומשקף סיכוי נמוך להחזרת חוב. אגב, דירוג האשראי של ישראל הוא A.

איך זה ישפיע עלינו?

בשלב הזה מדובר בהשפעה על שוק ההון בלבד: הבורסה ירדה היום בשיעור של 1.5% למרות העליות בבורסות אירופה. גם שערי המטבע חשופים לתנודות בחו"ל. אבל אם המשבר יתרחב למדינות נוספות תהיה לכך השלכה משמעותית יותר מכיוון ששליש מהייצוא הישראלי מכוון למדינות אירופה