חי: עדכונים מהבורסה בת"א

האם גם המשקיעים הישראלים מתחילים להפנים את גודל המשבר באירופה? בבורסה בת"א מתנהל יום המסחר במגמה שלילית והמדדים נצבעים באדום. הצטרפו לעדכונים בשידור חי מחדר העסקאות

על רקע המשבר הכלכלי המחריף באירופה, מתנהל יום המסחר בבורסה בת"א במגמה שלילית. נראה כי גם המשקיעים הישראלים חוששים מהתפשטות משבר החובות ומעדיפים לשמור מרחק. מדד ת"א 25 ומדד הנדל"ן יורדים בשיעור דומה של 1.6%.

למרות נעילה חיובית אמש בניו יורק, שוקי העולם רועדים בימי המסחר האחרונים כתוצאה מהחששות הכבדים להתפשטות משבר החוב באירופה, כשסוכנות הדירוג S&P הורידה ביומיים האחרונים את דירוג החוב של יוון, פורטוגל וספרד. על אף השעה המוקדמת, מאותתים כעת החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט על פתיחת מסחר חיובית בבורסות ניו יורק.

עדיין בגבולות אירופה

ארצות הברית עוקבת בדאגה אחר המשבר הכלכלי הגובר ביבשת האירופית. נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר אמש לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל והביע בפניה את דאגתו מהמשבר הכלכלי, לאחר שדירוגי האשראי של יוון, פורטוגל וגם ספרד הורדו בשל חובותיהם.

השיחה מאובמה היא עוד נדבך בלחץ המופעל על מרקל להוביל את חבילת הסיוע ליוון שזקוקה לסכום של יותר ממאה מיליארד יורו.

נכון לעכשיו המשבר הוא עדיין בעיה אירופית ולא מעבר לכך. אותן מדינות מועדות לפורענות סובלות מחוב גבוה, צמיחה נמוכה ואבטלה גבוהה. עם זאת, העולם צריך לדאוג שלא יהיה אפקט דומינו כי אם האפקט יתממש - זו תהפוך להיות בעיה כלל עולמית. האיחוד האירופי יצטרך להחליט אם הוא מסתכן בקריסה של יוון, או מנסה לסייע ליוון ומגיש לה חבל הצלה.

יום אחרי יוון ופורטוגל, אמש הורידה סוכנות דירוג האשראי S&P גם את דירוגה של ספרד ל-"AA" מ-"+AA" ואופק הדירוג - שלילי. "אנו מאמינים כעת כי הכלכלה הספרדית התרחקה מצמיחה כלכלית וכי היא צפויה להתארכות התקופה בה תפגין ירידה בפעילות ביחס למה שחשבנו קודם לכן" נאמר בהודעת סוכנות הדירוג.