פישר מודאג מעליית מחירי הדירות

נגיד בנק ישראל הגיש את דוח הבנק לשנת 2009 לשר האוצר יובל שטייניץ ובו סיכום אופטימי יחסית למצב הכלכלה העולמית. עם זאת, הדוח כולל אזהרה מפני עלייה נוספת במחירי הדירות שעשויה לסכן את שוק הנדל"ן

"שנת 2009 הייתה מוצלחת ממה שציפינו, אך לא מוצלחת מספיק", כך סיכם נגיד הבנק המרכזי סטנלי פישר את השנה החולפת בפני שר האוצר יובל שטייניץ ובפני סגנו יצחק כהן במעמד הגשת דוח בנק ישראל לשנה החולפת. לדברי פישר, הדוח מנתח "מדוע המשק היה חזק ומה עשו בבנק ובמשרד האוצר - כדי לשמור על המשק הישראלי".

הנגיד הוסיף כי המשק הישראלי יצא מהמשבר באופן נדיר לעומת שאר מדינות העולם, וכי לאוצר חלק חשוב בכך. "בנק ישראל מילא תפקיד חשוב בהתמודדות עם המשבר", השיב שטייניץ. "שיתוף הפעולה בינינו הוא קריטי וחיוני תמיד ובעיקר בעת משבר. כולנו שילבנו ידיים ואני מודה לך על הדוח. אתם היועצים הכלכליים של הממשלה".

תחזית הצמיחה לשנת 2011: גבוהה מזו של השנה

על פי הדוח, בשנת 2009 לא התפתחה בועה בשוק הדיור, וזאת למרות העלייה החדה במחירים. עם זאת נכתב, כי אם מחירי הדירות ימשיכו לעלות בשנת 2010, סביר שהם יתרחקו מהרמה התואמת את גורמי היסוד של השוק כמו לדוגמה עלות שירותי הדיור, ביקוש והיצע, ריבית במשק ועוד, ועלולים ליצור בועה שתערער את יציבות השוק.

על פי חישובי הבנק, מאמצע שנות ה-90 עד 2007 ירדו מחירי הדירות הריאליים בכ-25%, אך מדצמבר 2007 עד נובמבר 2009 הם עלו חזרה ב-25%. כלכלני הבנק רואים בעליית המחירים עד עתה תיקון לצניחה שנרשמה מאז אמצע העשור הקודם ומסיקים שלא היתה בועה, אך מזהירים כי המשך המגמה הנוכחית, "תעמיד את הקביעה הזאת בספק".

בשורה נוספת מדוח בנק ישראל נוגעת לתחזית הצמיחה במשק, שהועלתה ל-3.7% מ-3.5% לשנת 2010. התחזית של בנק ישראל היא שהמשק יצמח ב-4% בשנה הבאה, ושהצריכה הפרטית תעלה ב-4.5% השנה וב-4.3% בשנה הבאה. בהתאם לכך, שיעור האבטלה צפוי לרדת מ-7.7% אשתקד ל-7% השנה ול-6.7% ב-2011.