האם נקבל ריבית על הפלוס בבנק?

דמיינו לעצמכם שהבנק ישלם ריבית על יתרת הזכות בחשבון העו"ש. קבוצת חברי כנסת יוזמים הצעת חוק חדשה שתחייב את כל הבנקים לשלם ללקוחות ריבית חיובית על יתרות זכות בחשבונות העו"ש שלנו. ההצעה צפויה להיתקל בהתנגדות של הבנקים ושל בנק ישראל

אין ספק שהצעת החוק החדשה שאמורה לחייב את הבנקים להעניק לנו ריבית גם על יתרת הזכות בחשבונות העובר-ושב שלנו, תזכה לתמיכה רבה בקרב הציבור הישראלי ותזכה את חברי הכנסת שיזמו אותה, למחיאות כפיים סוערות בכל פעם אשר יזכירו את פועלם.

ההסבר אותו נתנו הח"כים לסיבה אותה הגישו את הצעת החוק מאוד ברורה ופשוטה: אם הציבור משלם ריבית במידה והוא נמצא באוברדראפט, אין סיבה שהוא לא יקבל ריבית על יתרת הזכות בחשבון העובר-ושב כבר מהשקל הראשון? למרבה ההפתעה, או שלא, להצעת החוק צפויים להתנגד הבנקים הגדולים ובראשם בנק ישראל.

הפתרון האמיתי: הגברת התחרות

הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר ממליץ לנו להישאר רגועים, מכיוון שלהערכתו גם אם הצעת החוק תעבור, אנחנו לא נרוויח. "אם הבנקים יחוייבו בתשלום ריבית על יתרת הזכות, הם יוכלו להכפיל ולשלש את הריבית שהם גובים היום עבור אוברדראפט. מכיוון שישנה הצעת חוק שתבטל את העמלות שאנחנו משלמים על פעילות בחשבונות העו"ש שלנו, ובנוסף אליה ההצעה הנוכחית, הבנקים יצטרכו למצוא מקורות מימון אחרים לפעילותם".

שטרסלר מציע לחברי הכנסת למצוא פתרון אמיתי לסוגיה, ממנו כולם ירוויחו. "יש בנקים שנותנים ריבית על יתרת זכות בחשבונות העו"ש, הבעיה היא שתהליך המעבר מבנק לבנק הוא מסורבל ולכן רבים מהישראלים לא עוברים אליהם. החוכמה היא להקל את המעבר בין הבנקים ובכך להגדיל את התחרות".