יו"ר הפועלים לשעבר חשוד בפלילים

דני דנקנר חשוד בעבירות בתחום טוהר המידות בתקופה שכיהן כיו"ר הבנק. את החקירה מלווה גם המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה

משטרת ישראל פתחה בחקירה נגד דני דנקנר, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, בנוגע לעבירות פליליות לכאורה הנוגעות לטוהר המידות בתקופת כהונתו של דנקנר כדירקטור וכיו"ר הבנק בשנים 2005-2009. את החקירה מלווה גם המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

דנקנר נחקר בימים האחרונים באזהרה ביאח"ה במסגרת חקירה המתנהלת נגדו ביחידת החקירות הארצית להב 433. דנקנר מכהן היום כמנכ"ל אריסון השקעות של שרי אריסון.

הקשר עם RP קפיטל

הודעת דובר המשטרה על חקירת דני דנקנר היתה לאקונית, אך על-פי ההערכות המשטרה בחנה את קשריו של דנקנר עם קרן ההשקעות ‏RP‏ קפיטל.

RP‏ קפיטל היא קבוצת השקעות שהוקמה ב-2005 בלונדון, ומתמקדת בהשקעות בשווקים מתעוררים. על מקימיה נמנים 3 מיוצאי בנק ההשקעות מריל לינץ', ובראשם הישראלי רפי ברבר, ששימש בעברו במריל לינץ' כסגן יו"ר חטיבת המימון הבינלאומית. שותפו לקרן עד לאחרונה היה איש העסקים הצ'כי פיטר קלנר.

הקשר בין דנקנר לקרן נוצר דרך אלרן השקעות, החברה שנשלטת בידי בני משפחתו של דני, גדי ודורי. אלרן השקעות, דרך חברת-הבת שלה אלרן נדל"ן, היתה שותפתה של הקרן בחברת הנדל"ן אטלס נכסים, עד שמכרה לה את אחזקותיה במארס 2008. השותפות הזו נמתחת גם לרומניה, שם השתיים מחזיקות במשותף בחברת הלוויין המקומית ‏Boom‏.

הקשר אותו חוקרת ככל הנראה המשטרה נוגע לעסקה במסגרתה רכש בנק הפועלים בשנת 2005 את השליטה בבנק פוזיטיף הטורקי. בנק הפועלים רכש על-פי ההסכם 57.55% ממניות הבנק הטורקי, כאשר במקביל אליו קרן ‏RP Explorer Master‏ היתה אמורה לרכוש 7.45% ממניותיו. במסגרת ההסכם בין הצדדים נקבע מנגנון פיצוי למקרה שהקרן לא תוכל לבצע את השקעתה בבנק הטורקי, שכן לא תקבל את ההיתר להצטרף לגרעין השליטה בבנק. כמו כן ניתנה לקרן אופציה לרכוש 7.45% ממניות הבנק הטורקי מידי בנק הפועלים.

הקרן לא נכנסה בסופו של דבר להשקעה בבנק הטורקי, וב-2008 הועלתה הצעה בדירקטוריון בנק הפועלים לחתום על הסכם לפיו תוותר ‏RP‏ על האופציה לרכישת מניות פוזיטיף מידי בנק הפועלים, ומנגד תפוצה ב-25 מיליון דולר. החקירה בוחנת ככל הנראה האם ההחלטה לפצות את קרן ‏RP‏ במסגרת דירקטוריון החברה נעשתה בדרך כשרה, ומה היתה מידת מעורבותו של דנקנר באישורה, בצל יחסי הקרן עם החברה שבשליטת קרובי משפחתו.

שתיקה רועמת בבנק ישראל

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "החקירה שבה מדובר אינה מתנהלת נגד הבנק. הבנק ממשיך להתנהל בהתאם לתוכניות הרגילות, ואין בחקירה כדי להפריע לפעילותו, והוא מקווה שהחקירה תסתיים בהקדם".

דנקנר הודח בשנה שעבר מתפקידו כיו"ר בנק הפועלים בהתערבות המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו. בנק ישראל לא מסר פרטים באשר להדחה, והיום מסרבים בבנק להגיב לחקירת דנקנר על-ידי המשטרה.

שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, ניהלה מאבק פומבי נגד בנק ישראל בסוגיית הדחת דנקנר, ואף הגישה תלונה בעניין למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. אריסון והנגיד סטנלי פישר אף נפגשו ביוני 2009 לדון בסוגיה, פגישה אותה כינה מקור יודע דבר כ"מאוד לא נעימה".