סטנלי פישר עושה זאת שוב: מעלה את הריבית ל-1.25%

נגיד בנק ישראל החליט להעלות את הריבית ב-0.25% בחודש השני ברציפות. בנק ישראל: "ההחלטה להעלות את הריבית באה על רקע סביבת האינפלציה". החזאים בשוק צופים כי ריבית הבסיס במשק תעלה ל-3% בעוד שנה

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר, העלה את הריבית לחודש ינואר ב-0.25% לרמה של 1.25%. זהו החודש השני ברציפות שהנגיד מחליט להעלות את הריבית והפעם השלישית מאז אוגוסט האחרון, אז עמדה ריבית הבסיס במשק בשפל היסטורי של 0.5% בלבד.

ההערכות בשוק היו חצויות באשר לריבית, כאשר חלק מהאנליסטים, כדוגמת גולדמן זאקס, ציפו כי פישר יותיר את הריבית על כנה. עם זאת, מרבית הגופים בשוק ציפו להעלאה של 0.25%, כדוגמת ברקליס, מריל לינץ', מיטב ועוד, שכן בימים האחרונים התגברו הציפיות בשוק להעלאת הריבית.

כמו בחודש שעבר, גם ההעלאה הפעם הגיעה בשל החשש של בנק ישראל מהתגברות הלחצים האינפלציוניים במשק.

"ההחלטה להעלות את הריבית לינואר באה על רקע סביבת האינפלציה בישראל שנמצאת בחלק העליון של תחום יעד יציבות המחירים, על רקע הצמיחה בארץ שממשיכה להתבסס ועל רקע העליות במחירי הנכסים ובתוכם הדיור", נכתב בהודעת בנק ישראל.

"עם זאת, גם לאחר העלאה זו, ממשיכה המדיניות המוניטארית להיות מרחיבה. העלאת הריבית הנוכחית היא חלק מתהליך הדרגתי של החזרת הריבית לרמה 'נורמאלית' שמסלולו ייקבע בהתאם להתבססות הצמיחה במשק העולמי והישראלי, לקצב עליית הריבית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ולסביבת האינפלציה".